Пет дни след като депутатите приеха дълго изготвяния нов Изборен кодекс, президентът Росен Плевнелиев обяви, че се кани да му наложи вето.

По закон той има 15-дневен срок да изложи мотивите си и да го подпише. От "Дондуков" 2 увериха, че държавният глава няма да бави топката, каквито нагласи имаха управляващите. "Въпреки безспорно положителните стъпки, Кодексът не постига устойчива регламентация, която да отразява обществените очаквания и декларирания от управляващите ангажимент в тази посока. Някои от най-актуалните въпроси, които са в центъра на обществения дебат, са оставени без регулация, а по отношение на други, като възможността да се въведе дистанционно електронно гласуване, може да се отчете дори отстъпление от вече постигнатото – премахва се дори възможността то да се проведе експериментално", се посочва в съобщението от президентството. 

Плевнелиев не е доволен и от приетите текстове, с които бе решено да има професионална Централна избирателна комисия (ЦИК), но и изрази съмнения относно изискванията за квалификацията на членовете й. Атакувана ще бъде и липсата на мажоритарен вот. "По тези причини и поради изключителното значение на изборното законодателство за функционирането на институциите и за общественото доверие към тях, президентът ще наложи вето върху някои от текстовете на Кодекса. Държавният глава счита, че това ще даде още една възможност на народните представители да подобрят регламентацията на изборния проце", заключава президентът.

С новия Изборен кодекс депутатите изключиха изцяло възможността да избираме мажоритарни кандидати, дори и при сформиране на Велико народно събрание. Широко прокламираната преференция пък бе така разписана, че да бетонира първият в листата, посочен от партията. Оказа се и че не може и дума да става за електронно гласуване, а машинното такова ще бъде въведено на евровота през май само експериментално и гласовете от него няма да се отчитат. Съставът на ЦИК, доминиран сега от ГЕРБ, пък ще бъде изцяло подменен. Ще се избира от парламента, а функцията на президента ще е да издаде указ за назначаването му. 

Предстои НС да вкара върнатия закон в дневния си ред, а след като го преодолее, както се предполага, президентът има 7-дневен срок, за да го обнародва. 

Паралелно със съобщението от президентството правната комсия в Народното събрание отхвърли предложението на Плевнелиев за свикване на референдум с въпроси за задължителното гласуване, за електронно такова и за мажоритарен избор. Според Четин Казак от ДПС задължителното гласуване било недопустимо и нарушавало конституционните права на гражданите, мажоритарен елемент имало и в сегашния изборен закон, а електронното гласуване нарушавало тайната на вота. Тече обаче подписка на инициативен комитет за свикване на допитването, която допреди ден беше събрала 300 000 подписа при нужни 500 000, за да влезе в НС.