"Декларация срещу мен няма и никой не е подписвал. Говорих с почти всички от нарочените за подписали лица. Една част от тях днес прекараха целия ден в парламента с мен и се учудиха, че имената им се цитират - каза пред bTV новият министър на икономиката Божидар Лукарски. - Разговарях с доста от колегите - всички застават зад министрите и подкрепят моята кандидатура. Мартин Димитров и Трайчо Трайков също ми потвърдиха, че не са подписвали каквито и да е било декларации срещу мен. Моля да не ме занимавате с интриги!", отсече Лукарски.

Ето как икономическият министър описа перипетиите по пътя си до поста:

"Kандидатурата ми бе издигната от СДС и бе подкрепена от Реформаторския блок. Радан Кънев беше човекът, който даде идеята за това министерство и за участието ми в него. Не съм се договарял с Бойко Борисов да съм министър. Решението беше взето по време на общите преговори."

"Факт е, че съм работил в отрасли, свързани с икономиката. Изкарал съм доста дълги години в едно ведомство, което сега по стечение на обстоятелствата ни се оказва подопечно. Там съм работил четири години. Пет години като заместник кмет на "петия по големина град" в България - община Младост, съм регулирал търговската дейност на малки и средни предприятия от така наречения семеен бизнес", разказа икономическото си минало юристът по образование Лукарски. 

"Сигурно ще прозвучи изненадващо за голяма част от моите зложелатели, но направих проверка и към днешна дата голяма част от европейските министри на икономиката по образование са юристи и адвокати", разясни лидерът на СДС.

Не бе подмината и наболялата тема през последните месеци - фалираната КТБ. Изненадващо Божидар Лукарски се оказа нещо като оптимист: 

"Фалирането на КТБ няма да се отрази чак толкова драстично на българската икономика. Банковата система е стабилна. Малка част от българските зрителите обаче знаят, че 80% от акредитивите по сделките за износ на оръжия от "Кинтекс" всъщност излязоха от КТБ, поради една или друга причина. Така че този бизнес ще бъде затруднен."

После обаче реализмът надделя:

"Основното е колкото се може по-бързо да спазим европейската директива и да изплатим гарантираните до 100 хил. евро влогове на гражданите. Естествено, много от фирмите, които имат влогове над тази сума, ще имат затруднения поради факта, че няма да има налични средства. Това ще се отрази на икономиката и на вътрешнофирмените плащания. Другият проблем е, че част от тези фирми ще бъдат принудени наистина да освободят част от персонала, който в такъв вид фирми е и високо платен, а това от своя страна ще се отрази по някакъв начин на безработицата", призна председателят на СДС.

Накрая Божидар Лукарски декларира, че във всичките си решения ще се влияе от предварително поставените от партията задачи:

"Ако не изпълня поставените ми от Реформаторския блок задачи, бих напуснал. Най-важната от тях, за да се подобри икономическият растеж на България, е развитието на малкия и среден бизнес. Той все пак е гръбнакът на европейските икономики, а една такава фирма в България съществува около 2-3 години", завърши новият министър на икономиката.