"ДСБ бе отвъд границата на саморазрушението, след като през 2013 г. не влезе в парламента и нямаше финансиране. Сега ДСБ е стабилна партия. В трудно положение сме сега, но сме единни. Това се видя на последното национално събрание". Това каза лидерът на ДСБ Радан Кънев пред Нова ТВ.

Така Кънев директно упрекна своя предшественик Иван Костов, който бе лидер на партията точно в този период. Коментарът на Кънев бе по повод изявлението на Костов от преди два дни, че в момента ДСБ е на границата на саморазрушението заради участието си в Реформаторския блок и новото правителство.

"Реформаторският блок не е на границата на саморазрушението, но се движим на ръба на компромиса. Всичко може да се реши, когато се водят конструктивни разговори, и вярвам, че точно това ще се случи", каза Кънев.

Обяснявайки компромисите, които РБ е направил, Кънев обърна сериозно внимание на назначаването на Слави Бинев (ПФ) за шеф на комисията по култура и медии в парламента.

"Въпросът с назначаването на Слави Бинев вероятно за нас е най-труден. Подкрепяйки, ние правим пореден много тежък компромис, който този път може би е прекален”, каза той. Реформаторите не знаели предварително, че Бинев ще бъде предложен. Единственото, което било ясно е, че комисията по културата ще се даде на Патриотичния фронт.

"Слави Бинев да е шеф на комисията по култура е проблем по две причини – за голяма част от хората, които се занимават с култура в България, това е създателят на клуб "БИАД". Това е голяма част от българската масова култура, но не е представата ни за национална културна политика. От друга страна това е човек, който нахлу в БНТ да иска обяснение защо не са отразили негова акция”, категоричен бе лидерът на ДСБ.

"Има и втори план, който е по-важен. Винаги комисията по култура се превръща в място за човек, на когото искаме да удовлетворим желанията, но не сме сигурни точно къде. Той искаше да ръководи комисията по европейски фондове. Тъй като това не беше удовлетворено, следващото място, което е предложено, е било това. Тук опираме до проблема има ли държавна културна политика. Ако имаше, щеше да бъде поставен друг човек, който да е по-компетентен. Тъй като няма такава, там се поставя човек, чийто амбиции трябва да бъдат удовлетворени. Така е много често и със социалните комисии и институции”, каза Кънев.