Руският директор на проектната компания „Южен поток България“ АД Игор Елкин получава над 15 500 евро, или 31 000 лева, заплата на месец, разкри сайтът Офнюз.

Според медията освен нея той получава бонуси, безплатно жилище, на което са покрити всички разходи, безплатни застраховки и безплатни самолетни билети за него и семейството му. Според европейските правила при полети до 3 часа билетите на свързаните с държавата чиновници са за икономична класа, но Елкин ползва бизнес класа при всичките си пътувания, дори за 40-минутен полет до Варна.

Елкин и семейството му имат и безплатно медицинско обслужване от Правителствена болница по цени извън Здравната каса. По неизвестни причини обаче Елкин не харесвал Правителствена болница и ползвал други частен лекар и зъболекар и носел фактурите за осребряване, уточнява Офнюз.

Разкрват се и други впечатляващи възнаграждения в компанията.

10 000 евро е заплатата на техническия директор на проекта, който е руснак.

8 хил. евро е месечната заплатата на неговия заместник, който също е руснак.

При техническите директори скандален е не само размерът на възнагражденията, но и защо изобщо са назначени такива, при положение, че проектът не е стартирал в техническата си част.

7 хил. евро, или 14 000 лева, взема счетоводителката на "Южен поток България", която е българка. Тя, както и доста от сега работещите в проектната компания, е била в предишното руско-българско газово дружество, тясно свързано с "Мултигруп".

Руснаците, назначени на длъжност "експерт" получават 4000 евро месечно.

Българите на същата длъжност вземат 3500 лева.

Шофьорите в проектната компания вземат 2500 лева заплата. Елкин обаче бил твърде привързан към шофьора си, който е бил с него още в предишното газово дружество и го е назначил за експерт, за да взема 3500 лв. заплата.

3500 евро месечно като член на борда на "Южен поток" взема представителят на БЕХ Жаклен Коен. Бордът се събира веднъж на няколко месеца. Ако сумата се сметне на часова ставка, вероятно тя би била рекордна.

От Офнюз уточняват, че са получили данните от източник, за чиято достоверност гарантира и който е виждал документите за горецитираните суми.

Сред видените от него документи обаче не е заплатата на българския директор на "Южен поток" Димитър Гогов. Това, което е сигурно, е, че предшественикът му Владимир Инков е получавал 8500 евро месечно - близо 2 пъти по-малко от руския си колега.

Сигурен съм, че заплатата на Гогов не е по-ниска от тази на Инков. Възможно е да са я изравнили с тази на руснака, но не е възможно да е под 8500 евро, е коментирал източникът.

Общо разходите, които е генерирал "спреният" "Южен поток", са около 50 млн. лева. Повечето от тях са за заплати и свързани с тях плащания.

По-малка, но също значителна сума, е отишла за консултантски услуги. За изготвяне на доклад за Окончателно инвестиционно решение се изискват бизнесплан, бизнесмодел и техническо изследване. Това са разходи, които се правят преди всеки голям проект, независимо дали ще стартира. Според експерти те е нямало как да се избегнат, друг е въпросът дали са справедливо оценени.

Отделно от тях е сумата от 13 195 050,48 лева, която "Южен поток" плати за придобиване на земята под тръбата. Сделката беше подписана от земеделския министър Димитър Гереков, ден преди правителството на Орешарски да подаде оставка.

Проектната компания е основана през декември 2010 г. Тя е с по 50% българско и руско участие, което значи, че от джоба си плащаме половината от заплатите в "Южен поток", независимо дали те са за българи или руснаци.