21% от населението на България, или 1,528 млн. души, са попадали под линията на бедността през 2013 г., показва изследване на Националния статистически институт. Това означава, че средният им месечен догод през м.г. е бил под 285,92 лв., колкото е изчислена т.нар. линия на бедността.

В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност се увеличава с 2,2%, но относителният дял на бедното население намалява с 0,2 процентни пункта, показва изследването.


Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните за 2013 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 21 до 26,7%, или с 5,7 процентни пункта.

Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 41,8%, или с 20,8 процентни пункта.

Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението, е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на труда. За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред безработните лица (47,6%), като рискът от бедност при безработните мъже е с 0,2 процентни пункта по-висок в сравнение с безработните жени.

Рискът от бедност е над 20 пъти по-висок за лицата с основно и по-ниско образование в сравнение с тези с висше образование. Относителният дял на работещите с висше образование под линията на бедност е 1,5%, докато при лицата с основно и по-ниско образование този дял достига до 30,2%.