Газът в Европа задълбочи низходящото си ценово движение и вече се търгува с повече от 10% под вчерашните нива на затваряне на пазара, след като руският енергиен гигант "Газпром" обяви значителен спад в търсенето на руски газ от страна на ЕС от началото на годината досега. Това предаде БНР.

Според "Газпром" търсенето на негов природен газ е намаляло с цели 40 млрд. кубически метра от началото на 2022 г. досега главно поради намаление на доставките на руски газ за Европа с 30 млрд. куб. метра, което представлява 73% от загубеното общо потребление в резултат на европейските санкции спрямо Русия заради нейната инвазия в Украйна.

В същото време продължава нагнетяване на синьо гориво в газовите хранилища в ЕС, като те вече са средно запълнени на 80,17% от техния капацитет (към 29 август) - при това два месеца предсрочно спрямо целта, определена от ЕК.

Въпреки по-ниските обеми на руски доставки, германските власти заявиха, че техните газови хранилища ще бъдат пълни 85% до следващия месец (към 29 август те са запълнени на 83,65%) - по-рано от постигането на тази цел до октомври, а френското правителство каза, че резервите вече са пълни над 90% (91,54% към 29 август).

Към 17,30 часа българско време октомврийските газови фючърси на нидерландския хъб TTF поевтиняват в рамките на деня с 10,5% към 237,50 евро за мегаватчас, отстъпвайки за трети пореден ден на търговия от ценовия връх около 342 евро за мегаватчас, достигнат в края на предходната работна седмица (на 26-и август), съобщава БНР.

БТА дори сочи данни за спад за деня около 12 %. Цената на газа в хода на днешната търговия в Европа спада до почти 2400 долара за 1000 куб. м, по данни на лондонската борса ICE. 

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас):

Въпреки това доставките на синьо гориво остават оскъдни и перспективите с оглед наближаващата зима все още са много несигурни. Така например, газовите запаси на Германия биха покрили по-малко от три месеца търсене на синьо гориво за отопление, за промишлеността и за електроенергията от газови централи.