Иранските сили за сигурност откриха огън по хилядите опечалени, които се събраха в Сакез (родния град на Махса Амини), за да отбележат 40 дни от смъртта на 22-годишната жена, загинала при съмнителни обстоятелства в полицейски арест, след като бе задържана за "неправилно облекло", предаде Ройтерс.
Scenes of huge crowds making their way to the Saqez grave of #MahsaAmini on the 40th day after her death. #Iran pic.twitter.com/XYzngQaqIQ
— Jason Brodsky (@JasonMBrodsky) October 26, 2022
"Полицията за борба с безредиците застреля опечалени, които се събраха на гробището за възпоменателната церемония на Махса... десетки бяха арестувани", обяви свидетел.
Иранската информационна агенция ИСНА съобщи, че около 10 000 души са се събрали на гробището, като добави, че интернет е бил прекъснат след сблъсъци между силите за сигурност и демонстранти.
Revolutionary youth and people set fire to Sarcheshme street in Tehran. People are shouting slogans against the Khomeini regime.#MahsaAmini#Mahsa_Amini#مهسا_امینی pic.twitter.com/sLSsqdFGNR
— Ahmed Ekim (@beybun_rojhilat) October 26, 2022
Видеоклипове в социалните медии показват хиляди иранци, маршируващи към гробището, където е погребана Амини.
Female university students in Isfahan cry “freedom, freedom, freedom!” (Azadi). What’s happening in Iran is the inexorable march of history. It can be delayed with repression, but not reversed. pic.twitter.com/nf3DXPdWfl
— Karim Sadjadpour (@ksadjadpour) October 25, 2022
Демонстрациите през последните 40 дни се превърнаха в едно от най-големите предизвикателства срещу режима на аятоласите от 1979 г. насам. Хиляди иранци излязоха във всички региони на страната по улиците, като някои призоваваха да се свали Ислямската република и скандираха "Смърт на диктатора".
Iran’s national protests are entering week six. In Saqez, hometown of Mahsa Amini, thousands of people ignore government road closures to walk to her gravesite on the 40th day of her death. A growing number of young women refuse to wear compulsory hejab. pic.twitter.com/aMsbKz9MGX
— Karim Sadjadpour (@ksadjadpour) October 26, 2022
Свидетел обяви, че "мъже и жени са се събрали около гроба на Амини на гробището Аичи в Сакез, скандирайки "Жена, живот, свобода". Друг свидетел в Сакез посочи, че гробището е било пълно с членове на доброволческата милиция Basij и полиция за борба с безредиците.
"Но хора от цялата провинция Кюрдистан са тук. Всички заедно скърбим за смъртта на Махса", допълва той.
Опасявайки се, че отбелязването на 40 дни от смъртта на Амини ще подхранва допълнителни насилствени протести, полицията предупредила семейството й да не организира възпоменателно шествие или "синът им ще бъде арестуван", съобщиха правозащитни групи.
Islamic Republic’s security forces shooting at protesters in Qazvin, October 26, 2022.#MahsaAminipic.twitter.com/dXUnWhoHNt
— 1500tasvir_en (@1500tasvir_en) October 26, 2022
Губернаторът на Кюрдистан Зарей Куша отрече да е налагано ограничение за провеждане на възпоменателна служба, добавяйки, че "решението да не се провежда събиране е било на нейното семейство", предават държавните медии.
Видеоклипове в социалните медии показаха тълпи, пълни улици в много градове и базарите в Техеран и други градове блокирани от хора, скандиращи "Смърт на Хаменей". Има и клипове, на които се забелязват сблъсъци между протестиращи и органите на реда.
Protests are ongoing in Iran in the face of brutal crackdown by the Islamic Republic.#MahsaAmini
— 1500tasvir_en (@1500tasvir_en) October 26, 2022
This video shows schoolgirls in Tehran today burning their mandatory hijabs with public’s applause and cries for Freedom and chants of #WomanLifeFreedompic.twitter.com/ZMpmmq7QLB
Докато някои анализатори посочват, че перспективите за изгряване на нов политически ред са слаби, активистите настояват, че стената на страха е паднала и пътят към нова революция е необратим. Студентите и учениците изиграха ключова роля на протестите.
"Вече не се страхувам от тях. Те трябва да се страхуват от нас. Години наред не ни позволяваха да имаме нормален живот. Моллите трябва да си ходят", каза тийнейджър ученик в северния град Сари, цитиран от Ройтерс.
Държавните медии и хардлайнерите определят протестиращите като "лицемери, монархисти, главорези и бунтовници".
По данни на правозащитни организации най-малко 250 протестиращи са били убити от началото на протестите, хиляди са арестувани. Властите, които обвиниха Съединените щати и други западни страни в подклаждане на демонстрациите, все още не са представили своя информация за броя на загиналите. Държавните медии съобщиха, че около 30 членове на силите за сигурност са били убити.
Още по темата
- Регулаторите проверяват застрахователите за картел след протеста на таксиметровия бранш
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: ПП и ДаБГ на нож, ИТН, МЕЧ и АПС забравиха за санитарния кордон
- КНСБ плаши с протести, ако няма увеличение на заплати за държавните служители
- ЕС санкционира ирански пристанища и руски компании заради трансфер на дронове
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни