След като работата по окомплектоване на парламентарните комисии забуксува заради отказа на т.нар. коалиция "Капитан Андреево" да приеме Иван Христанов като председател на тази по земеделието и храните, от "Продължаваме промяната" сменят номинацията си. За шеф на комисията предлагат депутата Росен Костурков.

От ПП са решили също така да се откажат и от комисията за младежта и спорта, която трябваше да се оглави от Радостин Василев. Тази комисия отива при ДПС, като Движението предлага за председател Халил Летифов.

За да се спази квотното разпределение на комисиите според големината на парламентарното предствителство, ПП ще получи комисията по вероизповеданията и групата предлага тя да се председателства от Васил Стефанов.

Сагата

Разпределението на комисиите в парламента следва големината на парламентарните групи, като консенсус по него имаше още миналия вторник. Още тогава Клуб Z писа, че земеделската комисия отива при "Продължаваме промяната", а очакването бе Христанов да я оглави. В сряда обаче се оказа, че последното е предпоследно. Тогава се разбра, че има проблеми и с комисията по спорта, както и с антикорупционната. Спортната се падна също на ПП, а "Антикорупция" на коалицията на Стефан Янев, като претенции към нея е предявила формацията на Кирил Петков и Асен Василев. В последствие от ПП се отказаха от антикорупционната комисия и тя все пак отиде при "Български възход". Но със спортната ситуацията се "закучи" - заради номинацията на бившия съратник на Слави Трифонов, днес приютен от ПП - Радостин Василев.

Така фокусът на вниманието се насочи към номинацията на бившия министър на спорта Василев и твърденията от страна на ПП, че срещу избирането му пред ДПС е ходатайствал президентът Румен Радев, както и сегашната министърка Весела Лечева. Второто бе отречено от нея, а после и от Радев, който обвини парламентът, че се занимава с "евтини интриги". Докато сюжетната линия "Радостин Василев" се развиваше с множество разклонения, още един казус намекваше за себе си - този с комисията по земеделие.

В четвъртък заседанието, в частта, в която трябваше да се определят съставите на комисиите, водеше Йордан Цонев от ДПС. Цонев следеше последователността на гласуване на комисиите, посочена в документите за пленарната зала (и в сайта на парламента), но изненадващо прескочи земеделската. Когато председателят на групата на ПП Андрей Гюров обърна внимание, че е я е изпуснал, Цонев обяви, че редът се определя от председателя и няма разбирателство по тази комисия, макар такова да имаше още от вторник.

Не стана ясно в какво се състои неразбирателството, при все, че други номинации за председател освен тази на Христанов нямаше (и все още няма). Нямаше и претенции на други партии да получат земеделието. Тоест, ако има проблем, то той е в личността на самия Христанов. Това бе отбелязано за втори път от страна на ПП, но председателстващият Йордан Цонев отново обяви, че той определя реда - дотолкова, доколкото няма изрична разпоредба в парламентарния правилник.

А когато все пак редът за гласуване дойде - в края на тази точка, на таблото светна резултат: ГЕРБ, ДПС, БСП, "Възраждане" и "Български възход" се обединиха за неизбирането на Христанов за председател. От ГЕРБ гласуваха с "против", останалите с "въздържал се". Само един глас от гласувалите 23-ма от левицата бе "за". И ако за четири от петте гласували формации може да има някакво, макар и формално, обяснение за вота, то такова за БСП няма.

Иван Христанов бе зам.-министър на министъра от левицата Иван Иванов и бе логично социалистите да го подкрепят поне на тази основа (освен постигнатото предварително разбирателство за комисията). Пред Клуб Z Иванов обясни, че червеният глас "за" е бил негов. Иванов обаче отказа да отговори на въпросите защо има решение на парламентарната група за неподкрепа на Христанов. Това отказа да направи и лидерката на левицата Корнелия Нинова, която след гласуването влезе в близката до пленарната зала стая на БСП и остана там до края на почивката.

Когато я попитахме на излизне, Нинова чу въпроса, но го подмина с мълчание. Нито един от останалите депутати на левицата не пожела да коментира. Неофициално оттам посочваха само, че имало неразбирателство между Иванов и Христанов по време на съвместната им работа. За такова всъщност никога не се е чувало да има, отричат и от бившия екип в земеделското ведомство, като посочват, че напрежението е било по-скоро по линия на заместник-министрите от квотата на БСП с Иван Иванов, но не и с този на ПП. 

Така въпросът с председателството на земеделската комисия бе замразен за петък, когато от се очакваше от ПП да склонят да сменят номинацията си. Кандидатурата на Христанов обаче бе представена и в петък от ПП. И се получи същия резултат като предходния - Христанов не бе избран. Както и Радостин Василев.