Първият полуфинал на Световното е ясен - Хърватия срещу Аржентина. В неописуемо драматичен четвъртфинал "албиселесте" преодоля "оранжевите" след 120 минути и дузпи - 2:2 и 4:3.

Аржентина водеше с 2:0 и имаше превес. Нахуел Молина даде аванс на латиноамериканците в 35-ата, а в 73-тата Лео Меси удвои от дузпа.

"Албиселесте" допусна два гола в края, вторият от които в 11-ата минута на добавеното време. Вут Вегхорст, който влезе от скамейката минути по-рано, отбеляза първото си попадение за Нидерландия в 83-тата.

Течеше 101-ата, когато Вегхорст инфарктно вкара мача в продължения при триково изпълнение на свободен удар. Каква дързост!

Драма имаше и при 11-метровите удари, в които тимът на Лионел Скалони отново поведе с два гола. Енцо Фернандес обаче прати топката в аут и даде шанс на Нидерландия, но Лаутаро Мартинес вкара и по-добрия отбор отиде напред. Две дузпи спаси вратарят Емилиано Мартинес, напомняйки, че това му е специалитет.

Мачът премина нервно, с много единоборства, провокации и 15 жълти картона. Типично за тези два отбора.

В първите 20 минути двебоят беше равностоен, като Аржентина владееше повече топката. В 35-ата Лео Меси изработи гола на Молина, след като напредна и подаде изумителен пас “в уличка”.

В 61-ата минута Меси можеше да накаже нидерландците за втори път, след като беше повален пред наказателното поле. Ударът му от фаул не попадна в целта.

Аржентина направи уж решителна крачка към полуфинал в 73-ата минута, когато съдията Матеу Лаос отсъди дузпа за нарушение на Дензъл Дъмфрийс срещу Маркос Акуня. Меси вкара четвъртия си гол на Мондила.

Този развой принуди “лалетата” за първи път от началото на срещата да хвърлят повече сили в атака. И тези усилия се оправдаха.

Седем минути преди края на редовното време те върнаха едно попадение чрез резервата Вут Вегхорст. Той засече с глава центриране от дясно на Стивън Бергхюис - 1:2. Само две минути по-късно Бергхюис от десетина метра можеше да изравни, но мощният му удар се спря от външната страна на мрежата, печелейки само ъглов удар.

Съдията Лаос даде 10-минутно добавено време, а малко преди това двата тима едва не се сбиха, след като Леандро Паредес изрита Нейтън Аке, а след това и топката с всичка сила към скамейката на Нидерландия. Настана масова суматоха, Върджил ван Дайк изблъска Паредес.

Двубоят вървеше към 1:2, течаха последните секунди и дойде ред на драмата.

Вут Вегхорст спечели фаул пред дъгата на наказателното поле, който беше изпълнен триково по тревата от Копмайнерс. Халфът на италианския "Аталанта" търколи топката покрай стената, Люк де Йонг се премести, а Вегхорст, падайки, изпревари защитник и вкара през вратаря Емилиано Мартинес.

2:2 в 90-ата плюс 11 мин! Стадионът замлъкна, тъй като 90 процента от феновете бяха аржентинци.

Първото продължение премина изцяло със защитни действия, но в началото на второто Нидерландия пропусна чрез Люк де Йонг. Нататък обаче Аржентина съжаляваше, че не спечели още преди дузпите.

В 115-ата минута Върджил ван Дайк подложи тялото си при удар на Лаутаро Мартинес и "лалетата" се спасиха с корнер. Секунди по-късно Енцо Фернандес можеше да вкара благодарение и на рикошет, но този път вратарят Ноперт имаше късмет. Надмощието на аржентинците ставаше все по-явно.

Резервата Лаутаро Мартинес се отскубна от защитата на Нидерландия в 118-ата минута и стреля, но вратарят Ноперт спаси. Веднага след това и Меси имаше възможност. А буквално в последната минута Енцо Фернандес с диагонален отсечен удар тресна страничната греда.

Гонгът спаси Нидерландия, но не задълго. Двата отбора се срещнаха за шести път на Световно, като Аржентина има три победи, две от които са след дузпи. Нидерландия отново изпи горчива чаша при дузпите.

При дузпите

Вържил ван Дайк (Нидерландия) - пропуск, Емилиано Мартинес изби, след като уцели ъгъла

Лео Меси (Аржентина) - гол, 1:0

Стивън Бергюис (Нидерландия) - отново! Блестящ Емилиано Мартинес този път се хвърли в другия ъгъл, гол няма. Все още 1:0

Леандро Паредес (Аржентина) - гол, 2:0

Тон Копмайенерс (Нидерландия) - гол, 2:1

Гонсало Монтиел (Аржентина) - гол, 3:1

Вут Вегхорст (Нидерландия) - гол, 3:2

Енцо Фернандес (Аржентина) - пропуск, топката е в аут, Нидерландия оцеля тук, 3:2

Люк де Йонг (Нидерландия) - гол, 3:3

Лаутаро Мартинес (Аржентина) - гол, 4:3! Аржентина е на полуфинал