Канада стана световен шампион по хокей на лед за рекордния 28-и път, като изпревари големия си съперник Русия. На финала на шампионата в Тампере (Финландия) "кленовите листа" сразиха Германия с 5:2 (1:1, 1:1, 3:0).

До снощи Русия и Канада имаха по 27 титли. Сборная не участва на второ поредно първенство заради санкции, наложени след нахлуването в Украйна. Домакинството на току-що завършилия шампионат бе дадено на Санкт Петербург, но отнето през м.г. и взето от Финландия (отново) и Латвия.

В сметката на Русия влизат първите места на СССР и ОНД. Канадците триумфираха през 2021 г., след като година по-рано Световно нямаше заради пандемията. През миналата на своя лед ликуваха финландците, сега детронирани от северноамериканците на четвъртфинал.

На финала Германия повеждаше на два пъти в първата и втората третина, но родоначалниците на ледената игра изравняваха, като за 2:2 те се възползваха от числено превъзходство заради наказание. В третата доминираха отчетливо.

Йон Петерка даде аванс на германците след 7:44 минути игра през първата третина, а Сами Блайс изравни след само три минути. Даниел Фишбух отново изведе европейците напред в средата на втората, но Канада отново стигна до бързо попадение, този път чрез Лоусън Краус.

Блайс заби шайба, оказала се победна, след 4:51 минути игра в последната част, а точно седем минути по-късно капитанът Тайлър Тофоли вкара за 4:2.

Скот Лафтън пък оформи крайния резултат на празна мрежа (на снимката горе), когато германците извадиха вратаря си Матиас Нидербергер в последните три минути и половина, за да вкарат шести полеви хокеист.

Самуел Монтембо отрази 14 удара за шампионите (носи вина за първия гол на "маншафта"), а Нидербергер завърши със 17. Германците спечелиха за трети път в историята сребърни отличия на световни финали. Нямат титла.

По-рано Латвия спечели първия си медал на Световни първенства, побеждавайки САЩ с продължение - 4:3.