Властите на град Ню Йорк се съгласиха да платят повече от 13 милиона долара за уреждане на дело за граждански права, заведено от името на около 1300 души, арестувани или бити там от полицията при демонстрациите за расова несправедливост през лятото на 2020 г., предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Агенцията отбелязва, че ако получи одобрение, подаденото във федералния съд в Манхатън споразумение ще бъде сред най-скъпите плащания, присъждани някога по съдебен иск за масови арести, казват експерти.

Съдебният иск се фокусира върху 18 от многобройните протести, които избухнаха в Ню Йорк през седмицата след убийството на чернокожия американец Джордж Флойд от полицай в Минеаполис. Според адвокатите хората, които са били арестувани или подложени на употреба на сила от служители на нюйоркската полиция по време на тези събития, ще имат право на обезщетение в размер на 9950 долара (близо 8880 евро).

Споразумението, което е едно от няколко такива, свързани с протестите на движението "Животът на чернокожите има значение" (Black Lives Matter) през 2020 г., позволява на властите на град Ню Йорк да избегнат съдебен процес, който може да бъде както скъп, така и труден в политическо отношение.

Адвокатите на ищците обвиняват шефовете на полицията в град Ню Йорк, че са лишили протестиращите от правата им според Първата поправка в Конституцията на САЩ чрез "координирана" кампания на безразборна бруталност и незаконни арести.

В продължение на продължили над две години съдебни спорове адвокатите, защитаващи интересите на градските власти, поддържаха тезата, че полицията е реагирала на хаотична и безпрецедентна ситуация. Те посочиха някои неконтролируеми протести, по време на които полицейски автомобили са били подпалвани, а полицаи са били замеряни с камъни и пластмасови бутилки.