Борислав Сарафов предлага на ВСС наказание "дисциплинарно уволнение" за доскорошния шеф на Апелативна прокуратра-Варна 

На Владимир Чавдаров не му върви - първо му образуваха дело, след като срещу него сигнал подаде кметът на морския град Иван Портних - че му поискал подкуп. Подкуп не бе доказан, но използвайки повода за претърсване и изземване, намериха у него незаконни патрони: тъй като имал разрешение за 10 бр. огнестрелни оръжия и 240 бр. боеприпаси, при обиска предал общо 575 бр. боеприпаси, или с 335 бр. надвишаващи тези, които са му позволени.

Така магистратът експресно бе предаден на съд по член за незаконно държане на патрони.

След като бе "разжалван" като шеф и отстранен за 4 месеца заради делото, сега Сарафов иска дисциплинарно уволнение на (вече редовия) прокурор.  

Любопитно е, че Сарафов се мотивира, че...

"... привличане на магистрата в качеството на обвиняем и предаването му на съд за извършеното, са широко отразени в националните медии и електронни сайтове в негативен за него и Прокуратурата на Република България аспект."

Иначе казано - Чавдаров е уронил престижа на прокуратурата, посредством действия, които са предприети на практика срещу него и са широко отразени именно от... пресцентъра на прокуратурата.

"Главният прокурор посочва, че статутът на В.Ч. като прокурор, заемащ към момента на извършване на деянието ръководна длъжност - апелативен прокурор на гр. Варна, изисква висок морал, почтеност, поддържане на доверието в обществото и избягване на всички действия, които могат да накърнят достойнството на професията и да застрашат репутацията на магистратите.

Допуснатите от магистрата нарушения противоречат на пет разпоредби от Кодекса за етично поведение", казва с е в искането.

Чавдаров е и един от хората избрани - типично за прокуратурата - по мощен и безапелационен начин за член на новия ВСС, който още не е встъпил. Това обаче стана при старото ръководство на държавното обвинение.

След избирането на Борислав Сарафов за и.ф. главен прокурор, на варненския обвинител рязко му изневери късметът, който го съпровождаше дотогава.

Ето и оригиналното съобщение на прокуратурата:

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов предложи на Прокурорската колегия на ВСС дисциплинарно освобождаване от длъжност на прокурор от Апелативна прокуратура-Варна

Изпълняващият функциите главен прокурор на Република България Борислав Сарафов внесе предложение до Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет за налагане на дисциплинарно наказание – дисциплинарно освобождаване от длъжност, на В.Ч. – прокурор в Апелативна прокуратура-Варна.

В.Ч. е предаден на съд с обвинителен акт на Софийска градска прокуратура (СГП), внесен в Софийски градски съд (СГС) на 24.08.2023 г. Той е привлечен към наказателна отговорност за това, че в качеството си на апелативен прокурор на гр. Варна е извършил престъпление по чл. 339, ал. 2, вр. ал. 1 от НК, като е държал в апартамент в гр. Варна голямо количество (335 бр.) боеприпаси за огнестрелно оръжие без да има надлежно разрешение за това.

Във връзка с образуваното срещу прокурор В.Ч. досъдебно производство с решение на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет от 15.08.2023 г. същият е отстранен временно от длъжност за срок от 4 месеца до приключване на наказателното производство срещу него.

В предложението на главния прокурор за дисциплинарно освобождаване на В.Ч. като прокурор в Апелативна прокуратура-Варна се посочва, че установеното държане без надлежно разрешение на голямо количество боеприпаси, както и последвалите действия по привличане на магистрата в качеството на обвиняем и предаването му на съд за извършеното, са широко отразени в националните медии и електронни сайтове в негативен за него и Прокуратурата на Република България аспект.

Главният прокурор посочва, че статутът на В.Ч. като прокурор, заемащ към момента на извършване на деянието ръководна длъжност - апелативен прокурор на гр. Варна, изисква висок морал, почтеност, поддържане на доверието в обществото и избягване на всички действия, които могат да накърнят достойнството на професията и да застрашат репутацията на магистратите.

Допуснатите от магистрата нарушения противоречат на пет разпоредби от Кодекса за етично поведение на българските магистрати, отличават се с висока степен на обществена укоримост и затова следва да се ангажира неговата дисциплинарна отговорност, се посочва в предложението на Борислав Сарафов.