Руските олигарси са изтеглили десетки милиарди долара от Европа след началото на руската инвазия в Украйна под натиска на международните санкции и призивите на президента Владимир Путин да върнат богатството си у дома, съобщава Блумбърг, цитирана от БТА.

През август акционерите на "Юнайтед медикъл груп Сайпръс" (United Medical Group Cy) и "Ем Ди Медикъл груп инвестмънтс" (MD Medical Group Investments), контролирани от Игор Шилов и Марк Курцер, одобриха преместването на компании от Кипър в Русия.

Според Блумбърг това увеличава стойността на активите, прехвърлени от богатите руснаци от Европа в други страни след февруари 2022 г., до над 50 милиарда долара.

Преместването прекъсва дългата традиция, по силата на която руските милиардери предпочитаха да държат активите си в Европа, като се възползват от примамливите инвестиционни условия, ниските данъци и възможностите да печелят дивиденти в чужда валута.

Богатите руснаци имат все по-малко места по света, където могат да установят богатствата си, тъй като повечето от тях са под ударите на европейски, американски и британски санкции.

Така Русия вече им изглежда като по-малкото зло, казва Наталия Кузнецова, партньор в компанията "Бизнес салюшънс енд текнолоджис" (Business Solutions and Technologie), работила в Русия под бранда "Делойт" (Deloitte).

Прехвърлянето на активи в държави, считани от Русия за "приятелски", като например Обединените арабски емирства и Казахстан, започва малко след руската инвазия в Украйна, посочва Блумбърг.

Сред първите, преместили активите си съответно от Швейцария и Кипър в Русия, са "торовият" милиардер Андрей Гуриев и стоманеният магнат Виктор Рашников. По същия път поемат и мнозина други, като например милиардера Игор Алтушкин.

Руските олигарси играят важна роля във войната срещу Украйна. Поне 81 от първите 200 в списъка на "Форбс" на най-богатите руснаци участват пряко в снабдяването на руската армия.

Кремъл нарече "предатели" бизнесмените, които критикуват Русия, за са отърват санкциите

Кремъл каза, че руските бизнесмени, които изразяват антируски възгледи, опитвайки се да постигнат премахване на западните санкции срещу тях, са предатели, които продават собствената си страна, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

ЕС наскоро премахна трима руски бизнесмени от санкционния си списък, който бе създаден, за да бъде наказана Москва за войната в Украйна. Срокът на действие на санкциите срещу много други руснаци обаче бе удължен.

В отговор на запитване за коментар относно тази информация говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза днес, че е малко вероятно самата Европа да може да обясни логиката на процеса на вземане на решения, който стои зад санкциите.

Различни руски бизнесмени са възприели различни методи в опитите си да бъдат премахнати от санкционния списък, заяви говорителят.

"Има бизнесмени, които възприемат антируски позиции и се опитват да свалят санкциите срещу себе си за 12 сребърника – те са предатели", каза Песков. "Има (и) предприемачи, които систематично и методично защитават интересите си пред съда – това е право на всеки предприемач и ние се отнасяме към него с уважение", добави той.

Русия смята каквото и да било изземване на частна собственост или посегателство върху индивидуални бизнес активи за "противно… на международните закони", каза още Песков.

По-рано тази седмица президентът Владимир Путин определи съоснователя на технологичната компания "Яндекс" Аркадий Волож като "талантлив човек", който има право да изразява своето мнение, след като миналия месец бизнесменът се изказа остро срещу войната. Волож осъди "варварската инвазия" на Русия, но тази седмица ЕС удължи срока на действие на санкциите срещу него.

"Това е свързано с желанието на тези хора да запазят бизнеса си, да запазят активите си, особено ако са хора, които са се преместили и са решили да прекарат живота си в друга страна", каза Путин във вторник.