"Опциите са изключително стеснени."

Това отбеляза в петък пред журналисти президентът Румен Радев за възможностите за избор на служебен премиер. 

Държавният глава започна вчера срещи с потенциални министър-председатели. Съгласно чл. 99 от Конституцията, след като не е постигнато съгласие за правителство, президентът, след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок.

Президентът, според промените, може да избира измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник. Възможностите обаче намаляват непрекъснато: омбудсманът Диана Ковачева отива в Европейския съд по правата на човека, заместничката ѝ  Елена Чернева-Маркова подаде оставка изненадващо в сряда, вчера управителят на БНБ Димитър Радев след срещата с президента каза, че той и заместниците му имат много важни ангажименти по приемането на еврото, както и че БНБ трябва да остане политически неутрална.

"Има и проблеми по отношение на съвместимост на редица от тези длъжности", каза Радев. "Винаги, когато един избор е лимитиран, той не може да доведе до най-добрия възможен резултат", добави президентът.

"След промените в Конституцията всякакви подводни камъни могат да се появят в този процес, посочи държавният глава. Ще направя всичко възможно да изпълня изискванията на Конституцията, независимо колко лоши са тези промени", каза още той.

Радев щял да обяви решението си след всички срещи.

"Дневният ред на обществото в момента зависи от действията на президента, него питайте какво следва", прехвърли топката към Радев премиерът в оставка Николай Денков и отказа коментар за "подводните камъни" при назначаването на служебния кабинет.

Президентът продължи и днес срещите си с потенциалните служебни министър-председатели.

Разговорът с президента Румен Радев беше съдържателен и полезен и за двете страни, каза пред журналисти Петър Чобанов, подуправител на Българската народна банка (БНБ), който беше на "Дондуков" 2 за среща относно процедурата за назначаване на служебен премиер.

"Очаквам той да намери решение в тази ситуация", допълни Чобанов.  

Той коментира, че в момента не е такъв етап от консултациите, в който да се даде отговор "да" или "не".

"Във всяка ситуация съм постъпвал отговорно, в името на публичния интерес. В момента това, което правя като подуправител на БНБ, също е много важно", каза Чобанов.

Той припомни, че вчера и управителят на БНБ Димитър Радев изказа съображенията си защо не е подходящо БНБ да се въвлича в политическия процес.

"Екипът на централната банка трябва да продължи да действа и да вървим напред. Оттук нататък всеки един от нас трябва да се съобрази с крайното решение на президента", посочи Петър Чобанов.

На въпрос дали би се отказал от поста си в името на националния интерес, Чобанов отговори, че това са хипотези, които ще излязат на преден план, когато президентът вземе крайното си решение.

Президентът е наясно, че заминавам за Страсбург, избрана съм на позицията "съдия" в Европейския съд по правата на човека и имам срок, в който трябва да встъпя, каза омбудсманът Диана Ковачева след срещата с президента Румен Радев.

"Клетвата ми е съвсем скоро, така че не мога да стана служебен премиер", допълни Ковачева.  

Тя обясни, че процедурата по номинация на подалия оставка заместник омбудсман не ѝ позволява да предложи нов такъв. Ковачева добави, че според нея е редно в най-скоро време да си подаде оставката, за да може да отвори пътя на парламента да избере нов омбудсман.

"Процедурата отнема време, но всичко е въпрос на решение", каза Ковачева в отговор дали това, че тя може да си подаде оставката в най-скоро време означава, че в рамките дори на седмица може да бъде избран друг човек на нейния пост.

По този начин той също може влезе в потенциалните възможности за служебен мистър-председател.

Според нея както омбудсманът, така и заместник-омбудсманът трябва да стоят далеч от политиката. 

Напълно се присъединявам към думите на управителя на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев, че трябва да има здрава дистанция между банката и политическия живот, каза Радослав Миленков, подуправител на БНБ.

Той добави, че няма да коментира разговора си с президента Радев. 

На въпрос дали би бил служебен премиер, Миленков посочи, че според Конституцията може да бъде такъв. 

"Целият ми професионален път е като банкер, не като политик", отговори Миленков на въпрос дали би се затруднил със съставянето на кабинет.

Той каза, че не иска създадената ситуация да отдалечава страната от еврозоната. Спомням си колко труд положихме, направихме и невъзможното, отбеляза Миленков и добави, че остава оптимист за присъединяването на България.

"Включването на управителя и подуправителите на Българската народна банка (БНБ) в тази процедура е решение на законодателя. Аз съм тук да изпълним конституционната процедура".

Това заяви Андрей Гюров, подуправител на БНБ, след срещата си с президента Румен Радев на "Дондуков 2" относно процедурата за назначаване на служебен министър-председател.

Това, което обсъдихме с президента, беше ролята и задачите на БНБ в процеса на присъединяване към еврозоната, посочи Гюров. Двамата с държавния гласа са обсъдили всички процеси, нормативни и други, свързани с еврозоната, отговорността на централната банка и задачите, които предстоят.

На въпрос дали би станал служебен премиер Гюров, каза, че това са хипотетични въпроси, а отговорността е в ръцете на президента да намери решение

Зам.- председателите на Сметната палата Горица Кожарева и Тошко Тодоров отказаха конкретен коментар след срещата с президента. Казаха само, че са много притеснени. Тодоров сподели, че жена му не е спала от месец от притеснение. Двамата смятат, че е недоразумение изборът за служебен премиер да се свежда само до 10 души. Според тях има по-достойни хора да заемат този пост.