Бившият шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров е осъден на три години затвор и на втора инстанция по делото за безстопанственост, съобщи "Правен свят".
Състав на Софийския апелативен съд (САС) призна Вальо Топлото за виновен, но измени присъдата на градския съд, като реши, че ексшефът на "Топлофикация" е извършил едно продължавано престъпление в течение на няколко години, а не две, както бе приел СГС.
Както първата инстанция, така и САС оправда подсъдимите с Димитров бивши членове на борда на директорите на дружеството Илко Йоцев, Иванка Диловска, Георги Рогачев, Георги Ненков и Пламен Василев.
Апелативният съд обаче не приема, че разпиляното от Димитров е в размер на над 422 000 лева, а е преценил, че то е малко над 325 000 лева. По тази причина САС е намалил и размера на уважения граждански иск от страна на "Топлофикация"-София.
Апелативните съдии смятат, че Валентин Димитров трябва да получи ефективно наказание и то дори би трябвало да е повече от 3 години затвор, като цитира размера на разпиляно имущество, тригодишния период, през който е извършвано престъплението, злоупотребата със служебно положение и липсата на обществени поръчки при сключване на 17 договора за рекламни материали.
САС обаче не завишава наказанието на Димитров заради продължителния период, минал от извършване на престъплението през 2003-2006 г.
Това дело срещу Димитров се запомни с изнесените данни за екзотични покупки, които той е правил за сметка на "Топлофикация" и са минавали в графата "представителни разходи". Сред разходите са покупки на джет, джакузи, огромни количества захарни изделия, скъпи сирена, алкохол, различни аксесоари, лекарства, хранителни добавки и др. Само през 2005 г. за подобни покупки са изхарчени над 52 000 лв, докато "Топлофикация" е имала сериозни затруднения при събиране на вземанията си от длъжници, напомня правният сайт.
Това е поредното дело срещу Димитров, което още не е стигнало до окончателна присъда. Срещу него има висящи дела за валутно престъпление, за пране на пари, а най-голямото е за длъжностно присвояване на близо 6 млн. лв., по което Димитров получи присъда от 14 г. затвор на първа инстанция. След това той бе оправдан от САС, но Върховният касационен съд върна делото, а от своя страна апелативните съдии намериха пороци в обвинителния акт и процесът стартира повторно в СГС.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни