Боряна Калейн спечели златни медали на топка и лента и сребро на обръч, а Стилияна Николова - злато на бухалки на Европейската купа по художествена гимнастика в Баку, Азербайджан.

С това отличията на българските гимнастички за купата стават общо 8, 5 златни, 1 сребърен и един бронзов медал от турнира, след като вчера Николокав стана шампионка при жените, а отборно при девойките страната ни завърши втора.

Калейн стана шампионка на топка с безапелационна игра и резултат от 34.350 (трудност 17.900; артистичност 8.300; изпълнения 8.150). Среброто взе Кристина Драган (Румъния) с 34.150, а трета се нареди представителка на Израел Даниела Муниц с 33.850 точки. На обръч Калейн спечели среброто с 33.600 точки (17.400; 8.300; 8.000), надмина я само италианката София Рафаели с 35.050, а трета е Вера Туголукова (Кипър) с 33.100 точки. На лента възпитаничката на Марияна Памукова отново бе първа с 32.950 точки (16.400; 8.400; 8.150). Така тя взе три от три възможни медала на финалите.

В единствения си финал днес - на бухалки - Стилияна Николова беше оценена с 34.500 точки (18.000; 8.300; 8.200) и заслужено добави още една титла след тази вчера в "крос битките" за многобоя. След нея са София Рафаели с 34.350 точки, следвана от Вера Туголукова с 33.050.

Ансамбълът на България спечели и златен медал на три ленти и две топки, и бронзов на пет обръча на финалите на отделните уреди на първата Европейска купа по художествена гимнастика в Баку (Азербайджан), предаде БТА.

Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева изиграха изключително композицията си с ленти и топки и станаха шампионки с оценка 33.900 точки.

Сребърният медал взе Италия с 33.700, а на трето място са представителките на Азербайджан с 29.950 точки.

На пет обръча българките бяха оценени с 37.750 точки (трудност 21.6, изпълнение 7.750, артистичност 8.400). Така възпитаничките на Весела Димитрова и Ясена Стойнева, които се наредиха четвърти в многобоя, завоюваха бронза на този финал. Шампион стана отборът на Израел с 38.950 точки, а на второ място е Италия с 38.050.

От 14:50 до 18:00 часа са финалите при девойките с участието на Дара Малинова и Магдалена Вълкова.