Великобритания стана първата страна в света, узаконила създаването на човешки ембриони с ДНК от трима родители, предаде Ройтерс.

Камарата на лордовете на парламента в Лондон прие късно вчера с голямо мнозинство съответните промени в закона за изкуственото оплождане. В началото на месеца те бяха подкрепени и от Камарата на общините.

Поправката позволява при изкуствено оплождане да се използват гени на трима души - майка, баща и жена донор.

От втората жена се използва ДНК, която е по-малко от 1 процент от гените на ембриона. Тази ДНК не е от вида, който определя дали детето прилича на майка си или баща си.

След вчерашното гласуване стана възможно първото заченато по новия метод бебе да се роди още преди края на тази година, отбелязва в. "Дейли мирър".

За и против

Методът е начин да бъдат заменени някои дефектни гени, които пречат на нормалната работа на клетките, изтъкват учените. Те се надяват, че по този начин ще бъде отстранен рискът от наследствени заболявания, предавани по майчина линия и предизвикани от нарушения в митохондриалните гени. Според експерти едва десетина жени годишно във Великобритания ще отговарят на изискванията за подобна процедура. 

Противници на проекта обаче смятат, че принципното разрешение да се създават хора с изменени гени в бъдеще може да доведе до появата на хора с предварително зададени качества. Това ще бъдат т. нар. дизайнерски деца - метод, при който родителите си поръчват например синеоко момиченце или високо тъмнокосо момче.

Научни данни показват, че едно на 6500 деца в света се ражда с нарушения в митохондриалните гени, които могат да причинят болести.