„Има нужда от законодателство, което да приравни тенденциозната социология към разпространяването на фалшиви новини и нейните създатели да носят отговорност.“
Това заяви в Европейския парламент в Страсбург българският евродепутат Ивайло Вълчев от ИТН и групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР).
Той говори на дебат, посветен на фалшивите новини, популизма и дезинформацията в ЕС и значението на обществените медии, медийния плурализъм и независимата журналистика.
Особен проблем представлява тенденциозната социология в България, стана ясно от изказването на Вълчев.
„Говоря за социологическите проучвания, особено за тези, които се правят и публикуват в седмиците преди избори. Отдавна не е тайна, че те се правят не за да отразяват мнението на обществото, а за да го формират и манипулират. И ако фалшивите новини могат да бъдат проверени и оборени, то тази официална социология не може. Обществото няма реална възможност да провери изнасяните данни, които често – поне в моята страна България, влияят пряко на поведението на избирателите. А това е пряка намеса в демократичния процес“, каза сценаристът на предаванията на Слави Трифонов и автор на текстовете на редица негови песни.
Всеки ден сме свидетели на намеса и дезинформация, която има за цел да разруши нашата демокрация, заяви еврокомисарят по ценностите и прозрачността Вера Йоурова.
„Живях половината ми живот при комунистически режим. Знам какво е да си лишен от свобода на словото, да живееш, заобиколен от лъжи и манипулации. Знам какво е промиването на мозъци от Кремъл, да имаш право да говориш само това, което казва официалната доктрина“, посочи тя.
И подчерта, че Русия продължава да бъде водеща в разпространението на дезинформация. Но тя има и много прилежни ученици в ЕС.
Йоурова посъветва тези, които говорят за налагана в Европа цензура, за видят какво става в Русия, където изпращат в затвора за 15 години само защото човек си е позволил да говори истината. Докато в европейския Акт за цифровите услуги има възможност да се обжалват решения за цифровите платформи.
„Някои казват, че цензурираме различните мнения. Нищо подобно. Ние разграничаваме различията в мнението. И не можем да говорим за цензура, когато трябва да се действа срещу дезинформацията. В системата, която сме въвели, никой няма и няма право да има авторитарната власт официално да решава кое е лъжа и кое е истина“, категорична бе Йоурова.
За пореден път тя изтъкна важната роля на независимата журналистика. Без нея хората ще продължат да вярват в „глупави конспиративни теории, глупости, създадени от Кремъл, и няма да посегнат към фактите“.
Еврокомисарката използва и повода, че вчера бе първата годишнина от нападението на „Хамас“ срещу Израел. И даде за пример нацистката антиеврейската пропаганда:
„С думи започна Втората световна война. Холокостът започна с думи, очернящи евреите. И тъй като никой не реагира на тези думи, се стигна до Холокоста. Обърнете внимание днес – има словесни нападки срещу евреите, виждаме насилие срещу тях, изрисувани звезди на Давид на домовете им. Всичко започна с уж невинни действия, защитени от свободата на словото“, обобщи Вера Йоурова.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни