„В България като цяло е проблем, че все още си позволяваме това, което народът казва простичко, да има шуробаджанащина, не само по отношение на европейските пари. Надявам се, че колкото по-напред вървим в европейското си членство, толкова повече ще взимаме решения на базата на това добър ли е проектът, а не познаваме ли човека”, заяви Кристалина Георгиева по Нова тв. Според нея е много важно хората да сигнализират за нарушения и даде пример за информации за некачественото строителство на бул. „България”.

Видяхме каква е разликата между добре подготвени и недобре подготвени страни за усвояване на европейските пари, коментира, зам.-шефката на Европейската комисия. И даде пример: 

„Добре подготвени страни като Полша, Латвия, Литва, генерират растеж за икономиката от европейските пари и подобряват качеството на живот”Тя допълни, че е направено изследване за това какво значат европейските пари за тези три страни, които са добре подготвени и резултатът е между 1,7% и 2,1% ръст на икономическия растеж на година. 

„Представете си това какво значи като го обърнем в работни места, качество на живот на хората, как са те по-подготвени. Представете си България да удвои растежа си”, посочи тя. По думите й, тези страни успяват, защото най-вече не се притесняват да кажат „не знам“, не се притесняват да поискат съдействие, и са отворени към това да се учат от другите. „Това е моят съвет към България, няма нищо лошо в това да поискаме подкрепа, особено, когато се стараем да сведем парите до малкия човек, до малката фирма, до малката община. Старая се да направя нашата бюрокрация в Европа по-достъпна за хората, но тя все пак изисква едно равнище на подготовка”, призна Кристалина Георгиева.