Охранителната компания "ВИП Секюрити" печели договора за охрана на "Български пощи". Това стана ясно от съобщение в регистъра на Агенцията за обществените поръчки. 

Днес държавната фирма е обявила процедура за откриване на процедура "договаряне без обявление", в която за участие е поканена една-единствена компания. Става дума за "ВИП Секюрити". 

От около месец в пощите имаше упорити слухове, че именно тази компания е фаворит за спечелването на конкурса за охрана и превоз на пратки на "Български пощи", чиято стойност се очаква да бъде десетки милиони левове за следващите четири години. Държавната фирма бе открила обществена поръчка за „Охрана на имуществото и транспортиране на ценни пратки и пощенски товари”, но срещу нея бяха подадени няколко жалби в Комисията за защита на конкуренцията. Според внесените сигнали до антимонополния орган тръжните условия са написани в изгода на точно определен кандидат, а липсата на прогнозна стойност на договора крие рискове за разхищаване на много държавни милиони.

След подаването на жалбите на 6 март т.г. пощите сами спряха конкурса. А само преди ден шефът на охранителната компания ASP Петър Миланов заяви пред Клуб Z, че именно конкурентите им от "ВИП Секюрити" ще спечелят апетитния договор на основание на вратичката, която отваря чл. 103 от Закона за обществените поръчки.

ASP е досегашният охранител на пощите, който се занимаваше с тази дейност от 2011 г. Четиригодишният договор на тази компания бе за 56 милиона лева.

Думите на Миланов се оказаха или пророчески, или отличен достъп до вътрешна информация. Днешното директно възлагане на контракта е точно на базата на този член.

"Понастоящем възложителят е в хипотеза на открита и неприключила процедура по договаряне с обявление за възлагане на обществена поръчка по реда на ЗОП с предмет: „Охрана на имуществото и транспортиране на ценни пратки и пощенски товари на „Български пощи” ЕАД”. Възложителят има сключен с изпълнител действащ договор за възлагане на обществена поръчка с идентичен предмет, чийто срок изтича на 1 април 2015 година. Откритата процедура за възлагане на обществена поръчка е невъзможно да приключи до тази дата. Решението за откриване на процедурата на възложителя (№ ОП-3-1 от 4 февруари 2015 година, партида на възложителя в АОП: 00276) е обжалвано от участници в процедурата. Поискана е временна мярка „спиране на процедурата“ съгласно чл. 121, ал. 3 ЗОП, вр. чл. 120а, ал. 1 ЗОП. Съгласно разпоредбата на чл. 43, ал. 1 ЗОП страните по договор за обществена поръчка не могат да го изменят. Това може да стане само по изключение и ако са изпълнени едновременно условията по чл. 43, ал. 2, т. 5 от ЗОП. Поради обективни обстоятелства тези условия не е възможно да бъдат изпълнени и следователно договорът на сегашния изпълнител не е възможно да бъде удължен. По силата на чл. 103, ал. 2, т. 3 ЗОП (относно секторните възложители) и във връзка с чл. 90, ал. 1, т. 4 ЗОП (относно общия случай на възлагане на обществена поръчка с процедура на договаряне без обявление) възложителят взема решение за възлагане на обществени поръчки чрез процедура на договаряне без обявление само когато е възникнала необходимост от предприемане на неотложни действия поради настъпване на изключителни обстоятелства, последиците от които не могат да бъдат преодолени при спазване на сроковете за провеждане на открита или ограничена процедура или на процедура на договаряне с обявление. Считаме, че това правно основание е налице и възложителят може да вземе решение за възлагане на обществена поръчка чрез процедура на договаряне без обявление за периода до довършване на откритата, но неприключила процедура за договоряне с обявление. Възложителят в този случай се позовава на правно основание, което едновременно изисква кумулативното наличие на следните основни елементи:

• необходимост от предприемане на неотложни действия;

• същите са породени от настъпване на изключителни обстоятелства по смисъла на § 1, т. 8 от Допълнителните разпоредби („ДР“) на ЗОП;

• за преодоляване на последиците не могат да бъдат спазени сроковете за провеждане на открита или ограничена процедура или процедура на договаряне с обявление по ЗОП."

Това е мотивацията, която е внесена по повод директното договаряне в Агенцията за обществените поръчки.

Клуб Z потърси за коментар "Български пощи".

"Става дума за форсмажорни обстоятелства, предизвикани от скорошното изтичане на досегашния договор за охрана. Нищо повече не можем да кажем", заявиха от пресслужбата на компанията. 

От пощите не обясниха и защо е поканена само една-единствена компания да подаде оферта и конкретно по каква процедура е решено това да бъде точно "ВИП Секюрити". Преди ден на въпрос на Клуб Z за това как ще продължи процедурата от държавната фирма обясниха, че ще се изчака решението на Комисията за защита на конкуренцията по депозираните жалби срещу нея.

Днес обаче направиха точно обратното.