Банкерът в изгнание Цветан Василев обвини Иван Искров и Бойко Борисов, че са знаели предварително какво ще се случи с Корпоративна търговска банка (КТБ) и не са го предотвратили. В специално интервю за Явор Дачков и „Гласове“ Василев посочи директно вестниците, които имат кредити към банката и не ги връщат.

"Къде е прокуратурата всъщност? След като толкова много цялото правителство се бори да връща парите, какво прави с вестниците на Тошо Тошев, т. нар. вестник на Тошо Тошев и на Даниел Руц? Какво прави с т. нар. вестници на Венелина Гочева и на Петьо Блъсков? Какво прави с т. нар. вестник на Славка Бозукова и на Тодор Батков? Да ги изреждам ли?

А останалото, моите отношения с г-н Пеевски, очевидно не са били добре уредени. Факт е, че сега маса фирми, които са номиналните собственици на вестниците му, дължат пари косвено на банката през други длъжници на банката. Заведени са искове срещу тях."

Цветан Василев казва, че държавата не прави нищо по връщането на тези пари, „защото обслужват тези, които са на власт." Банкерът отговаря и на въпроса колко са тези пари?

Официално 34 милиона. Това е сериозна сума, която те трябваше да издължават по определен начин, но те не я издължиха.“

„И аз имам определена вина…“

Цветан Василев обяснява в интервюто как всичко започнало след като Делян Пеевски е поискал от него безвъзмездно прехвърляне на пакети от акции от някои от най-големите фирми. Това станало през април миналата година. Василев отказал и тогава започнало всичко – първо с обвинението за подготвяно убийство на Пеевски, после и с атаката срещу банката.

Аз твърдя, че интересите на кръга, който ме атакува, бяха обслужени от всички. От прокуратура и следствие, през специални служби до Централна банка и тогавашното правителство. Всички са в кюпа."

После същият кръг нееднократно отправял предложения на Василев.

За сметка на това онези, които ме атакуваха и които ме унижиха, ми идваха с нестандартни предложения от рода на това да ме върнат с линейка в България, да ме настанят в МВР болница, да изчакаме шума да отмине, а след като им целуна ръцете, да ме “спасят”. Щели само условно да ме осъдят…“

В момента имало „посредници от двата основни клана, които работят по ликвидацията на банката, които предлагат предприятията".

"Знаете ли на колко места се предлага “Дунарит”, на колко места се предлага “Виваком”, на колко места се предлагат стъкларските фабрики…"

Единият клан бил на Пеевски, а вторият бил отново „политико-икономически кръг", който Василев засега не споменава.

Банкерът демонстрира и катарзис с признание, че е бил част от статуквото и с думите „И аз имам определена вина…“. Доскоро Василев се бил заблуждавал за „човешките добродетели и ценности“.

Срещи с Борисов и Искров

Цветан Василев съобщава, че в разгара на кризата с КТБ е провел срещи и с управителя на БНБ Иван Искров, и с тогавашния лидер на ГЕРБ, а днес вече и премиер, Бойко Борисов.

"Иван Искров е несериозен сам по себе си. Той трябва да си спомни нашия обяд в края на май, когато го предупредих, че срещу банката се готви атака и че той трябва да бъде на мястото си, защото гуверньорът би трябвало да е независим. Това се случи на обяд в Централната банка, въпреки че той отрича и твърди, че не се е виждал с мен."

На 6 юни 2014 година Василев имал среща и с Борисов и го предупредил, че нещата „могат да станат катастрофални“.

"Първо, не искам да ви казвам по какъв “криминален” начин се добрах до него. Той се страхуваше да се срещне с мен, защото бях следен абсолютно незаконно."

Цветан Василев дава и конкретни примери, които показвали, че всичко е подготвено предварително.

"За да ви докажа, че всичко е било подготвено и определени хора са били предупредени какво се очаква, ще ви кажа един малък факт. Седмица преди началото на кризата от банката си е изтеглила парите Венелина Гочева… Около сто и петдесет хиляди евро. Изтеглили са си парите и още хора, които днес се крият, че са собственици на вестниците “24 часа” и “Труд”...

Също и Недялко Недялков от “ПИК”, който уж усещал всичко и го направил по интуиция. Има и други, но искам да кажа, че всичко беше организирано. Изкуствено беше създадена паника, а служители на определени фирми са били строявани да създават паника пред клонове на банката с искане да си изтеглят между петдесет и сто лева! По-голямата част от тях са били служители на известен холдинг в София.“

На въпрос дали този холдинг е „Булгартабак“ Василев отговаря: Например.

Фирмите – хем не са негови, хем се разпорежда с тях

Цветан Василев потвърждава, че той е сключил сделката с Пиер Луврие и неговия фонд LIC33, който обяви през седмицата, че купува за 1 евро 43% от "БТК", 91% от военните заводи "Дунарит и "Авионамс", 100% от "Национално управление радиотелевизионни станции" (НУРТС), мултиплекса "Фърст Диджитал", пийпълметричната агенция "Гарб". В същото време фирмите не били точно негови.

Те били „създадени със специална цел да бъдат финансирани за придобиване и преструктуриране на определени активи.

"При стартирането през 2000 г. ние трябваше да търсим нашата пазарна ниша, за да можем да се конкурираме успешно с другите банки. И я намерихме именно в това направление: придобиване, преструктуриране и продажба на различни индустриални активи и в това отношение натрупахме доста сериозен опит през тези години."

"Това не означава, че те са мои или на банката. Те са били наши приоритетни клиенти."