Социалният министър и вицепремиер Ивайло Калфин се е справил отлично с възложената му задача да предложи реформи в буксуващата от години пенсионна система. Това обяви министър-председателят Бойко Борисов по време на официалното представяне на окончателния вариант на пакета от бъдещи промени.
За последните пет месеца експертите на Калфин са подготвили над 30 различни предложения, които допълнително ще бъдат разгледани в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Отделните параметри ще бъдат коментирани и с парламентарно представените партии, а в началото на май се очаква да бъдат внесени за одобрение Министерския съвет.
"Министър Калфин свърши страхотно много работа. Давам му отлична оценка. Нямаме претенциите, че това е най-съвършения документ за бъдещата пенсионна реформа, затова консултациите продължават", коментира премиерът Борисов.
Новото предложение на социалното министерство е осигуровките за пенсия и безработица плавно да се увеличат с общо 4,5% за период от 12 години. Това ще става на стъпки, а вдигането на вноските ще се редува през една година - първо с 0.5% ще нарастне тази за Фонд "Пенсии", а след това с 0.2% тази за Фонд "Безработица". Също на стъпки се предвижда и увеличаване на минималния осигурителен доход за земеделските производители така че през 2016г. размерът му да е 360 лв., а през 2017г. да се изравни с този на самоосигуряващите се лица - 420 лева. С тези мерки социалното ведомство се надява да увеличи приходите в осигурителната система, което на свой ред да намали нейната зависимост от държавния бюджет.
Част от бъдещата реформа ще е изравняването на възрастта за пенсиониране за мъжете и жените така, че през 2037г. всички да се пенсионират на 65 години. След тази възраст излизането в заслужена доживотна почивка ще се съобразява с националните показатели за продължителността на живота. Припомняме, че според Концепцията "Цели за здраве 2020" на здравното министерство до пет години тя трябва да достигне 80 години. Самият преход към изравняването на пенсионната възраст също е разделен на етапи. За жените тя ще расте с по 2 месеца годишно до 2029 г., а от 2030-а увеличението ще е с по-бързи темпове - съответно с по 3 месеца годишно. По подобна схема възрастта за мъжете ще нараства с по 2 месеца годишно през 2016 г. и 2017 г., а от 2018-а това ще става по-бавно - с по 1 месец годишно. Междувременно с по два месеца годишно ще се увеличава и необходимия осигурителен стаж за пенсия така, че през 2027-а да достигне 40 г. за мъжете и 37 г. за жените. За лицата, на които не им достигат години, този ръст ще е с по три месеца годишно докато натрупат 18 г. стаж (сега изискването е за 15 г.). Ако желаят, те ще могат да се пенсионират и година по-рано, но с 0.4% по-нисък месечен доход, уточни министър Калфин.
Очаквайте подробности.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни