Какво става с конкурсите за директори на националните културни институции? Този въпрос зададе депутатът от Реформаторския блок и зам.-председател на парламента Иван Иванов на културния министър Вежди Рашидов.
Три ключови културни институции имат временни директори вече няколко години, отбелязва Иванов в писмото си до министъра. Националният филмов център, чийто конкурс се провали, все още е под временно ръководство - вече трета година. Националният институт за недвижимо културно наследство няма постоянен директор 4 години. Рекордьор е Националният литературен музей - там временно изпълняващ длъжността работи вече 5 години.
На тези въпроси министър Рашидов отговаря с лекота - за Националния литературен музей все още се води процедурата по избор на директор. Кандидатите за същия пост в НФЦ пък не са събрали необходимия минимален резултат, и трябва да се обяви нов конкурс. Такъв предстои и за Националния институт за недвижимо културно наследство.
Въпрос №1 на Иванов обаче засяга Националния исторически музей и директора му Божидар Димитров.
"Кога е бил проведен последният конкурс за директор на Националния исторически музей, оглавяван от доц. д-р Божидар Димитров? Кога планирате да се проведе нов такъв?" пита той.
Ето и отговорът на министър Рашидов, който всъщност не отговаря на нито един от двата въпроса:
"Проф.* Божидар Димитров е избран с конкурс на по-ранен етап и изключително отговорно ръководи най-големия национален музей в страната. До настоящия момент не са постъпвали сигнали за нарушения или оплаквания, които да поставят под съмнение изключителния професионален опит на директора на НИМ по отношение на дейностите и отговорностите по опазване и представяне на културното наследство на страната ни. НИМ организира ежегодно стойностни временни експозиции в България и чужбина, които популяризират историята и културата на страната ни и привличат повече туристи и посетители в националната музейна мрежа. Това се случва благодарение на знанията и опита на множество експерти под ръководството на уважавания учен и администратор, какъвто е директорът на този културен институт."
*Божидар Димитров е старши научен сътрудник втора степен, което отговаря на академичната длъжност "доцент". През 2014 г. за него е открита процедура в УНИБИТ за "професор", като формулировката е "за нуждите на Националния исторически музей". Няма данни процедурата да е приключила. Засега той е "почетен професор" на университета. Твърди, че никога не се е титулувал като такъв.
Божидар Димитров е назначен на поста през вече далечната 1994 г. при правителството на Жан Виденов. Отстранен е на 4 август 1998 г. при правителството на ОДС, и е отново назначен през февруари 2001 г., чрез официален конкурс.
През 2009 г. той става министър без портфейл, отговарящ за Агенцията за бежанците, в първия кабинет на ГЕРБ. Тук е и конфликтният момент. Според Иван Иванов той запазва поста си. Според самият Димитров обаче той започва наново на него едва през 2001 г. Според Закона за културното наследство директорите на музеи имат мандат от 5 години.
"Мандатът е изтекъл и идеята е да се проведе конкурс. След като той е най-добрият, и отговорът е, че е най-добрият, може да има млади, с различна позиция," обясни Иванов и добави, че ще изисква по-подробен отговор от Рашидов на блиц контрол или в комисия.
Самият Божидар Димитров обаче твърди обратното.
"Да видим 5 години ли са... Единайсета, не, догодина ще станат 5. По времето, когато бях министър, прекратих да бъда. Февруари 2016-а ще направя пет години. Тогава резултатите от конкурса, който беше проведен малко преди това, не бяха признати и бях назначен до конкурс. Защо питате мен - аз не съм министър?" каза той пред Клуб Z. "Вие мислите ли, че няма да спечеля конкурса?", добави той.
Рашидов е трябвало да отговори, че догодина ще има конкурс, каза още директорът на НИМ.
"Аз дори не знам този закон кога са го приемали, сигурно съм бил министър," пошегува се той. В действителност, промяната в закона е направена съвсем скоро след като напуска поста.
"Няма вечни хора," заключи Димитров.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни