Пентагонът обмисля възможността да разположи в България и други бивши социалистически страни тежка военна техника, достатъчна за 5000 американски военни. Това се посочва в статия, публикувана във вестник "Ню Йорк Таймс".

Според източници на изданието, тази стъпка е насочена към "сдържане на агресията на Русия в Европа и Пентагонът може да разположи танкове, бронетранспортьори и други тежки оръжия, които да бъдат достатъчни за 5 хиляди американски войници, в няколко прибалтийски и източноевропейски страни." Става въпрос за Литва, Латвия, Естония, Полша, Румъния и България, а вероятно и Унгария, пише изданието.

Вашингтон обсъжда тази възможност със съюзниците си, все още не е взето решение. В същото време се посочва, че не става въпрос за изпращане на такъв голям брой американски войници в региона.

Според източниците, предложението се очаква да бъде одобрено още преди срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел в края на месеца.

Ако този ход бъде реализиран, това ще бъде първият път след края на Студената война, когато САЩ разполагат тежко оръжие в страни от НАТО, които са били част от съветската сфера на влияние.

Количеството въоръжение, за което става дума, е малко в сравнение с това, което Русия може да стовари срещу страна от НАТО или да струпа по западните си граници, но е сигнал за ангажираността на Америка да възпира агресия по същия начин, по който действаше малката американска Берлинска бригада по време на кризата от 1961г., когато започна изграждането на Стената.

Изнесеното напред въоръжение, складирано в съюзническите бази, ще е достатъчно за оборудване на бригада от 3000-5000 души и ще наподобява поддържаните в Кувейт наличности в продължение на повече от 10 години след Първата война в Залива през 1991г., обобщава БГНЕС.