Над 2300 лева е средната заплата в софтуерната индустрия у нас. Секторът формира една от най-високите добавени стойности в българската икономика и създава 6% от брутния вътрешен продукт на страната, се казва в "Бяла книга за нова високотехнологична индустриализация 2015-2025 г", която ще излезе от печат до дни. Авторите са водещи икономисти, финансисти, инженери, учени и експерти от България и чужбина. Книгата е с издател "Атлас Финанс" АД  и има за цел да формира политики по нова индустриализация на страната ни в периода до 2025 г. 

Над 50% от софтуерната ни индустрия е експортно ориентирана. Повече от 90% от износа е за Западна Европа, САЩ и Канада. Българските компании в сектора изнасят стоки и услуги на стойност от над 1 млрд. долара годишно, което представлява 12% от българския износ. 

Годишният ръст на информационните и комуникационни технологии в България е около 10%, пише в новото издание. Три четвърти от всички софтуерни фирми у нас са българска собственост, а някои от по-големите компании вече имат мрежа от свои дъщерни фирми в най-развитите страни. 

Производителността на труда в бранша бележи сериозен ръст от близо 20%. Софтуерната индустрия бе от малкото у нас, които на практика не бяха засегнати от икономическата криза. 

"Определен импулс за развитието на софтуерното производство е постепенното превръщане на България в място на аутсорсинг за водещи фирми от развитите страни. В момента страната е дестинация номер 1 за предоставяне на аутсорсинг услуги в Централна и Източна Европа и номер 17 в света от общо 50 анализирани страни от консултантската фирма A.T. Kearney. 

В сектора работят между 12 000 и 15 000 души, а прогнозата на международните анализатори е страната ни да се нареди между първите 10 на най-атрактивните аутсорсинг дестинации в света, каквато е била през 2006-2007 година", се казва в "Бяла книга за нова високотехнологична индустриализация 2015-2025". 

България разполага с висококвалифицирани специалисти в сферата на информационните технологии с много добра езикова подготовка, но бурното развитие на софтуерното производство води до недостиг на  специалисти. Оценките за мащаба на проблема се разминават според различните изследвания. Според "Бялата книга" трябва да се намерят между 10 000 и 22 000 специалисти, за да продължи секторът да расте.

"Това означава, че университетите следва да увеличат подготовката на кадри, включително и да се разработят програми за привличане на чуждестранни студенти", се посочва в "Бяла книга за нова високотехнологична индустриализация 2015-2025".