11 души у нас са заразени с бруцелоза, предаде БНР.

Двама са известни на здравните власти още от миналата седмица, а пробите на останалите девет са получени тази сутрин. 

Сред заразените е млад мъж от град Рила, област Кюстендил. Той е собственик на животновъден обект за отглеждане на биволи. Човекът обаче най-вероятно не се е заразил от биволите си, а от други животни, които гледа, или от нетермично обработени мляко или млечни продукти, каза пред БНР националният консултант по микробиология проф. Тодор Кантарджиев.

Що е то

Бруцелозата протича като туберколозата. Предава се при контакт с болни животни, колене, дране и най-вече, което е най-опасно за населението, - консумация на мляко от тези животни. Боледуват най-много козите и овцете и по-рядко едрите животни.

Преди около седмица са били получени материали за първите двама пациенти, в които е изолиран щамът на бруцелоза. Днес са получени още 9 положителни проби. За лечението на заразените са необходими антибиотици, които се приемат продължително време.

Може да се стигне и до болнично лечение, каза проф. Кантарджиев.

"Всички хора, които имат спомен, че са употребявали мляко или млечни произведения от региона на град Рила, които са консумирали такива храни, са застрашени. Заболяването протича с повишаване на температурата. Човек не може да се зарази от болен човек, не може да се зарази и ако не е в непосредствен контакт с болни животни", заяви специалистът.

Заболяването се разпространява чрез болни животни. Варенето на мляко е достатъчно, за да унищожи микроба, допълни Кантарджиев. Той призова хората да внимават, ако консумират сирене от неварено мляко. Те трябва да бъдат изследвани, ако температурата им се повиши, каза той. 

Ако болестта не се лекува, тя засяга вътрешните органи, ставите и черния дроб. Възможен е фатален край, но много рядко, тъй като квалифицираните лекари се ориентират бързо по симптомите.