БЕРЛИН –  На 6 август Владимир Путин издаде декрет в Русия да бъдат унищожени стотици тонове храни, заловени на митници при опит за нелегален внос от Запада. Акцията е в ход.

Кремъл отвърна на санкциите, наложени на Москва от САЩ и държавите от Европейския съюз заради конфликта в Украйна с ответна мярка: забрана за внос в Русия на хранителни продукти от Запада.

Президентският указ предизвика вълна от недоволство във Федерацията. Дори привърженици на Путин го призоваха хранителните продукти да не се унищожават, а да се раздадат на бедни, инвалиди, на сиропиталища. Нищо не помогна.

По горещата тема в. “Ди Велт” излезе с обширна публикация в опит да обясни защо в Русия се горят хранителни продукти, докато над 23 милиона руснаци живеят под границата на бедността.

“Първата жертва бяха 114 тона свинско месо, унищожени по силата на последното разпореждане на Кремъл и задължително за митниците. Месото, което е било открито в 6 товарни камиона в града на Волга Самара, официално е пристигнало от Бразилия, но контрольорите от руския аграрен регулатор “Роселхоснадзор” бяха скептични. Те смятаха, че е по-вероятно стоката да идва от Европа и така тя попада под ембарго за внос на храни, което преди година Москва въведе като ответна реакция на санкциите на ЕС. По силата на декрет, издаден от президента Владимир Путин, подобен нелегален внос трябва да се унищожава още на границата”, пише кореспондентът на “Ди Велт” в Москва Оливер Билгер.

Той цитира говорителката на “Роселхоснадзор” Юлия Мелано: “Хранителните стоки ще бъдат изгаряни, процесът вече е в ход.”

Според наблюдатели обаче така се отваря пътят към черния пазар. Част от хранителните продукти наистина ще бъдат изгаряни, но големи количества ще попаднат в мрежите на организираната престъпност, ще се развихри и корупция.

“Въпреки ембаргото хранителни стоки от Запада намериха път към руски супермаркети. Обикновено те бяха преетикирани, какъвто вероятно е случаят в Самара, за да се прикрие истинският им произход. Много продукти бяха внесени чрез Беларус и Казахстан, които са в Евразийския икономически съюз и така са освободени от стриктен митнически контрол”, пише авторът.

Той припомня скорошни случаи. Мъж от ексклава Калининград бил заловен от митничари при опит да внесе нелегално в родната Русия половин тон сирене от Полша. Друг руснак пък бил спипан докато карал с автомобила си до Санкт Петербург финландски кремвирши, хайвер и сирене. Храните били скрити в багажника, под капака на мотора и на мястото на резервната гума. Дори на отдалечения полуостров Камчатка, на 7000 км източно от Москва, митничари заловили големи количества череши, праскови и нектарини от Испания и Полша.

Възмущението на гладните

“От миналия август митническите власти са разкрили между 700 и 800 случая на нелегален внос, съобщи вицепремиерът Аркадий Дворкович. През първото полугодие на тази година митничарите са заловили над 500 тона нелегални хранителни стоки. Досега те са били връщани в страните доставчици. Това се променя с новия декрет. Решението да се унищожават конфискувани храни се натъква обаче на яростна критика”, посочва авторът Билгер.

Путин забрани вноса на храни от Запада, залага на собственото производство.

В същото време в Русия възскръсват кошмарните спомени отпреди десетилетия – гладът по време на блокадата на Ленинград през Втората световна война, оскъдицата по съветско време и мизерията от 90-те години на миналия век. И сега бедността представлява голям проблем за над 23 милиона руснаци, които живеят под границата на бедността – с доход под 140 евро на месец.

“Критиците на президентския декрет настояват вместо да се изгарят, храните да се предоставят на нуждаещи се: сиропиталища, бездомни, бедни, бежанци от Украйна. Това би била достойна и хуманна алтернатива, смята председателят на еврейската общност Александър Борода. Шефът на компартията Генадий Зюганов предложи хранителните продукти да се предоставят на православната църква, или да се изпратят в конфликтни райони в Източна Украйна. Дори Евгений Бобров, член на Съвета по човешките права към руското президентство, окачестви акцията (изгарянето на храни – б. р.) като "варварство", припомня “Ди Велт”.

Изданието цитира и онлайн петиция, подписана от над 300 000 души: “Защо трябва да се унищожават хранителрни продукти, вместо да се раздадат на ветерани от войната, на пенсионери, инвалиди, многодетни семейства или на други хора в нужда?”

Припомня се и фактът, че Русия далеч не страда само от наложените й от Запада санкции. Рублата се обезценява, цените на нефта падат, а руската икономика се крепи на износа на петрол.

“Засегнати са много руснаци, а не само тънка прослойка, която се оплаква от липсата на италиански пармезан или френски сирена. Инфлацията понастоящем достигна почти 16 на сто. Преди всичко драстично се повишиха цените на хранителните стоки”, пише “Ди Велт”.

Протестите в Русия заради изгарянето на хранителните продукти изобщо не впечатлявали правителството в Москва. Та нали то преследва цел страната да престане да е зависима от западен внос. Селското стопанство обаче не е в състояние да използва огромните площи, с които страната разполага. Дори министърът на земеделието Александър Ткачов признава, че ще са нужни 5 до 10 години, за да се осъществи подобна цел.

Забрана за внос на презервативи

“В момента руското правителство обмисля нови правила за внос на медицински изделия, върху които и сега има известни ограничения. Вносът в сектора представлява 80 на сто от нуждите. Новото предложение на Министерството на търговията касае свиване на вноса на апарати, като дефибрилатори и рентгенови апарати, които в бъдеще Русия сама трябвало да произвежда", посочва "Ди Велт".

Ограниченията за внос от Запада обаче се отнасят и до патерици, превързочни материали и презервативи. Това изглежда още по-драматично, ако се припомни, че случаите на заразяване с вируса HIV бележат тревожен ръст. Генадий Онищенко, предишен главен здравен инспектор, е на мнение, че новата уредба ще доведе до отговорно  отношение към секса и би спомогнала Русия да реши демографския си проблем. Няма обаче статистика в подкрепа на неговото твърдение, заключава публикацията.