Българите в Украйна, около 250 000 души, останаха без езика си, след като бе отменен със законови промени.

На 23 февруари Върховната Рада е отменила Закона за основите на държавната езикова политика, който предвиждаше възможността, местните власти да предоставят статут на регионален език на малцинствени езици, ако дадената етногрупа съставлява повече от 10% от жителите на населеното място. Според този закон, в някои райони на Бесарабия, където живеят компактни български общности, българският език бе приет за регионален. Това вече няма да важи. Отделни националистически настрони украински опозиционери пък зоват и за даване на статут на “негражданин” . 

Малко преди 19:30 ч. дойде реакцията на Министерство на външните работи. “Във връзка с отмяната на закона министърът на външните работи Кристиан Вигенин проведе незабавно разговори с посланика на Украйна в София Микола Балтажи и с посланика на България в Киев Красимир Минчев” се посочва в нея. Вигенин поставил въпроса и на срещата на министрите на външните работи на страните от Вишеградската група в Будапеща, на която всички се съгласили, че стореното от Рада-та е “стъпка в грешна посока” “Настоящите политически лидери на Украйна трябва да демонстрират отговорност и стремеж към приобщаване на всички групи в украинското общество, при спазването на правата на човека и върховенството на закона”, посочиха още МВнР и допълниха, че ще поставят въпроса пред новото украинско правителство. 

Малко по-рано през деня пък говорителят на Външно Ивайло Кашканов коментира пред Клуб Z, че до момента нито един наш сънародник не е търсил помощ от мисиите ни в Киев и в Одеса предвид размириците.