Почти 2 милиона лева или 1 922 549,13 лева с точност са похарчили политическите сили в България за медийно отразяване за предстоящите местни избори.  

Даннните са от мониторинга на Института за развитие на публичната среда, който следи изразходваните средства по време на кампанията към 23 октомври, два дни преди изборите.

Най-предпочитани за отразяване на предизборните кампании към този момент отново са вестниците "Труд" и "24 часа". От началото на кампанията двата вестника са сключили договори на обща стойност 310 367 лв. без ДДС. На второ място се нарежда БНТ с приходи от 277 792 лв. без ДДС. Тук е важно да посочим, че вероятно другите национални телевизии, включени в мониторинга все още не са публикували всички договори. БНТ е следвано от бТв с приходи от 196 664 лв. без ДДС

Проверката на сайтовете на медиите показа някои “странни” тенденции. Една такава е намаляването на сумите на част от публикуваните договори. Пример в това отношение е Нова Телевизия и сключения от нея договор с ДПС. Първоначално договорът възлиза на 45 780 лв. (отразена във втората част от мониторинга на ИРПС), но постепенно тя е намалена на 37 470 лв. и към днешна дата на 14 580 лв. До изясняване на обстоятелствата (при подаване на окончателен отчет за приходите, свързани с отразяване на предизборната кампания пред Сметната палата) в нашите данни ще остане посочена втората сума.

Ето и справка към 23 октомври:

 

 

БНТ

бТВ

Нова телевизия

Канал 3

Радио К2

Вестник "Стандарт"

Вестник "Труд" и "24 часа"

Вестник "Монитор"

 

 

Наблюдението обхваща сайтовете на 43 медии – електронни и печатни - 5 телевизии, 4 радиостанции, 18 вестника и 16 информационни сайтове и агенции.

В мониторинга са включени 12 регистрирани за местните избори политически партии и коалиции - всички парламентарно-представени политически сили (НФСБ и ВМРО са с отделни регистрации, а Български Демократичен Център се отдели от България без Цензура), получилите повече от 1% на проведените миналата година парламентарни избори Движение 21 и Глас Народен. 

Съгласно изискванията на Изборния кодекс медиите са задължени да публикуват оферти за отразяване на предизборната кампания 40 дни преди изборния ден.

Данни за сключените договори между медии и участници в изборите се публикуват в тридневен срок след подписване на договорите и се премахват не по-рано от обявяване на резултатите от изборите.

Въпреки че предизборната кампания приключва, без оферти за нейното отразяване продължават да са сайтът Novini.bg, както и вестниците "Черно море", "Добруджанска Трибуна" и "Дума", показва справката на Института за развитие на публичната среда.

От организацията констатират, че Focus News и Радио Фокус, които сключват съвместно договори за отразяване, отново се придържат към практиката си и ги публикуват в почти напълно нечетлив формат, което максимално затруднява установяването на сумите, за които са сключени. 

От включените в мониторинга 43 медии, 27 са публикували информация за сключени договори с наблюдаваните участници в изборите.

От националните медии вестник "Дума" и ТВ7 нямат декларирани договори за отразяване на кампанията, показват данните.