СИМОНА РУСЕВА

ЦЮРИХ – Българската фирма “Балкантекс” започва да произвежда облеклото за швейцарската “Гражданска защита”, съобщи говорител на организацията с централа в Цюрих.

Поръчани са 35 000 горнища на анцузи в цвят сиво-оранжево, 100 000 тениски и 65 000 пуловера тип поло. Сделката е за 2 милиона швейцарски франка (1,6 милиона евро). Производството започва през май. Първите доставки ще бъдат извършени още през лятото.

Обществената поръчка е била спечелена през април от швейцарската фирма за работно облекло и униформи “Крос фешън” ООД, основана от Вернер Дубно през 1969 г. И досега в Швейцария тя е водеща в бранша под ръководството на Самуел Дубно, син на родоначалника на фирмата.

Дубно-младши е бил толкова впечатлен от българското качество на текстилни изделия, че е изнесъл оперативния си бизнес у нас. От Швейцария действа само Управителният съвет.

“Крос фешън” значително разширява бизнеса си след скандал през есента на 2012 г. с конкурентна фирма, чието име по етични причини не споменаваме. Тогава в. “Зонтаг цайтунг” публикува съсипващ материал, че нейните облекла се произвеждат в гета в Мумбай, Индия, срещу мизерни надници. В Швейцария подобна експлоатация, макар и зад граница, е под законова възбрана. След журналистическото разкритие съд в Цюрих налага забрана на въпросната фирма да произвежда в Мумбай.

При възлагането на сегашната общесгвена поръчка фирмата “Крос фешън” е представила доказателства, че подизпълнителят в България “Балкантекс” спазва изискванията за условия на труд, за заплащане по местните стандарти и се придържа към нормите за опазване на климата. Последното ще рече, че не се използват вредни оцветители, които при пране попадат в подпочвените води и се превръщат в опасност за хора и животни.

“Надниците при текстилната промишленост са едни от най-ниските. Конкуренцията е голяма, борбата е за пазари. Ние сме в състояние непрестанно да подобряваме производството си от гледна точка на екологията и в социален аспект, но каква е ползата за работниците, ако не можем да продадем продукцията си? Ето защо се насочихме към България, където производството е качествено и по-евтино, а условията на труд са несравними с тези в Индия или Бангладеш. В България са валидни директивите на ЕС”, обяснява изнасянето на оперативния си бизнес у нас Самуел Дубно.