
Популярният туитър акаунт @HistOpinion, който публикува данни от стари социологически проучвания, разпространи преди ден една графика. Тя показва настроенията на американците през юли 1938 година и е била публикувана в списание Fortune.
Въпросът е: Какво е вашето отношение към възможността политически бежанци от Германия, Австрия и други страни да дойдат в Съединените щати?
По-малко от 5% от американците са подкрепяли увеличението на имигрантските квоти и приемането на бежанци от фашистките страни в Европа, повечето от които били евреи. Две трети били на мнение, че „трябва да се опитаме да не ги допускаме в страната“.
US Jul ’38: What’s your attitude towards allowing German, Austrian & other political refugees to come into the US? pic.twitter.com/7hMfLbXWFE
— Historical Opinion (@HistOpinion) November 16, 2015
Важно е да се припомни, че по това време САЩ излизат от Голямата депресия и едва ли на обикновените хора им е било до посрещане на имигранти, припомня „Вашингтон пост“. Все още не се е случила и „Кристалната нощ“ с масови антиеврейски погроми в контролираните от нацистите райони. А терминът „политически бежанци“ вероятно е предизвиквал в главата на средния американец асоциации с комунисти, анархисти и други, преследвани по идеологически причини.
„Вашингтон пост“ обаче обръща внимание и на друга графика – тя е от изследване на „Галъп“, чиито резултати са публикувани на 20 януари 1938 година – вече след „Кристалната нощ“. Този път и въпросът е по-конкретен:
Има предложение да приемем 10 хиляди деца-бежанци, повечето от които са евреи, за да бъдат отгледани в американски семейства. Да позволи ли правителството на тези деца да дойдат?
Отново близо две-трети отговарят с „не“.
US Jan 20 ’39: Should the US government permit 10,000 mostly Jewish refugee children to come in from Germany? pic.twitter.com/5cFs5RabQn
— Historical Opinion (@HistOpinion) November 17, 2015
"Вашингтон пост“ прави няколко уговорки – по това време социологическите проучвания не са толкова прецизни. Данните не означават, че има и някакво специално отношение към евреите – същият въпрос, но без уточнението за произхода, получава подобен отговор.
Въпреки притеснителното говорене на Адолф Хитлер и растящото насилие срещу евреите, безразличието било преобладаващото настроение в Западна Европа и САЩ.
Важно е да си спомним за този момент и днес, когато Съединените щати отново са пред дилемата дали да приемат бежанци. След терористичните атаки в Париж в петък, републиканците предупреждават за опасността от проникване на джихадисти от Сирия, въпреки че всички идентифицирани терористи са европейски граждани.
Републиканците вече дадоха знак, че възнамеряват да прекратят приемането на сирийци или пък да приемат само немюсюлмани от тази страна.
Кандидатът на Републиканската партия Крис Кристи от Ню Джърси бе един от губернаторите, които казаха в понеделник, че ще се противопоставят на заселването на сирийски бежанци в техните щати.
Той каза, че няма да разреши дори на „3-годишно сираче“ да влезе в страната. Днешните 3-годишни сирийски сирачета напомнят на еврейските деца в Германия от 1939 година, заключава „Вашингтон пост“.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни