"Македония ще връща обратно в Гърция всички мигранти, които ще бъдат експулсирани на наша земя от северните държави".

Това заяви президентът на страната Георге Иванов пред гръцкия в. "Катимерини", предаде БГНЕС. Изказването му бе по повод затягането на границата между двете страни.

"Ако видим, че северните европейски държави правят това, ние ще последваме техния пример", изтъква Иванов.

От пет дни насам властите в Скопие не допускат в страната нито един мигрант, идващ от страни извън военните конфликти. Допускат се само хора от Сирия, Ирак и Афганистан, които влизат от Гърция. Не се приемат хора от Иран, Пакистан, Бангладеш, Сомалия и други "неконфликтни" според Скопие държави.

Мигрантите, които нямат право да преминават на македонска земя, отказват всякаква хуманитарна помощ, включително одеяла. Част от тях скандират името на германския канцлер Ангела Меркел и издигат плакати, на които пише: "Ние сме от Бангладеш, помогнете! Пуснете ни да преминем границата!", "Свобода за иранците".

Прогнозата на македонските медии бе днес в бившата югорепублика да влязат 7000 мигранти.

Македония преди няколко дни е започнала строителни работи по общата граница, отбелязва "Катимерини".

"Вдигаме ограда по границата с Гърция не за да затворим границата, а само за да създадем един вход за бежанците и мигрантите", допълва Георге Иванов.

Той неведнъж подчерта през последните няколко дни, че Македония няма да строи бежански лагери и че има възможност да приеме най-много до 2000 души.

Междувременно македонският външен министър Никола Попоски поиска сътрудничеството между Република Македония и Гърция да бъде вдигнато на по-високо ниво - на правителствено равнище.

"На този етап има сътрудничество на полицейско ниво. Ние обаче имаме нужда от по-точна информация - примерно колко хора идват от пристанището в Пирея, за да можем да се подготвим....Ние сме загрижени от решението на Сърбия да затвори границата, както това направиха нейните северни съседи. Македония е единствената държава, където бежанците идват от страна членка на ЕС и държава, която е част от Шенген", каза дипломат номер 1 на Скопие.

"След терористичните атаки в Париж за всички стана ясно, че е наложително да бъде въведен контрол на лицата, които минават през Балканския път. Едно е да идват от Алепо, където падат бомби, а съвсем друго да идват хора от Карачи, в търсенето на по-добър живот в Европа", добави Попоски.