Три варианта за избор на нов министър на правосъдието е предложил премиерът Бойко Борисов на Реформаторския блок (РБ), които по всяка вероятност няма да вземат общо решение за напускане на властта, научи Клуб Z.

Развръзката се очаква във вторник, когато ще е и сбирката на лидерите от РБ. Другата седмица е възможно да има и гласуване за нов министър на правосъдието, разказаха депутати от мнозинството. Имаше слух, че това може да стане още по време на извънредното заседание във вторник и преди промените в конституцията да влязат в пленарната зала за окончателно приемане на трето четене - т.е. още другата седмица.

И ДЖОН ТРАВОЛТА СЕ ЧУДИ КАКВО СТАВА С РЕФОРМАТОРСКИЯ БЛОК

Вицепремиерът по коалиционната политика Румяна Бъчварова обаче вчера каза, че това ще стане най-рано в края на седмицата. Ремонт на правителството не присъства и като точка в дневния ред на извънредното заседание на Народното събрание във вторник. 

Според източника ни една от опциите за министър на правосъдието на мястото на подалия оставка Христо Иванов още е вицепремиерът и лидер на ДБГ Меглена Кунева. За това се говори под сурдинка още от времето, когато парламентарните групи преговаряха за "историческия компромис" конституционният проект да бъде внесен с поне 180 подписа. 

Вторият вариант бил Реформаторският блок да предложи друго име, но премиерът бил склонен да го приеме само ако под номинацията стоят подписите на всички лидери на Реформаторския блок. При тази опция най-често споменаваното име било на бившия заместник на Кунева в ДБГ и бивш министър в кабинета "Станишев" Даниел Вълчев.

Третият вариант е Борисов да посочи сам новия министър, след като и самият той неотдавна заяви, че Христо Иванов е министър от квотата на ГЕРБ във властта. Според запознати вече имало и конкретен човек, той не бил тесен партиец, но името му се пази в тайна.

Засега е малко вероятно и целият Реформаторски блок да напусне управлението по примера на лидера на ДСБ и съпредседател на ПГ Радан Кънев. 

ДСБ се събира край морския бряг

В събота привечер Националното ръководство на ДСБ се събира в Поморие, за да реши какво да прави след оставката на Христо Иванов и реакцията на Кънев. Големият въпрос е дали ще се стигне до оставката на здравния министър и зам.-председател на партията Петър Москов. От РБ анализират, че от това зависи и друго - дали ще има място за разцепление в самия Реформаторски блок или в ДСБ, ако Москов не подкрепи лидера си и Кънев остане "малцинство". Самият здравен министър не се появява публично, а в партията също към момента не са 100% сигурни каква ще бъде позицията му, твърдят негови съпартийци. В петък по обяд той е имал и среща на 4 очи с премиера Бойко Борисов, от която и двамата били излезли в добро настроение.

В четвъртък вечерта е имало събрание на градската организация на тъмносините в София, научи Клуб Z. Според присъствали на сбирката голяма част от изказванията били "опозиционни" спрямо управлението заради гласуването на промените в конституцията и последвалата оставка на министъра. В парламента обаче се говори, че лидерът на организацията и депутат Вили Лилков не бил привърженик на идеята за напускане на коалицията с ГЕРБ. Позицията на ДСБ-София, която е най-голямата и силна организация на партията, също ще бъде дискутирана на сбирката в Поморие, която иначе бе планирана отдавна и по съвсем друга тема - събиране на новоизбраните кадри на РБ в местната власт под патронажа на евродепутата Светослав Малинов.

СДС остава с ГЕРБ. 

В четвъртък следобед е имало сбирка на НИС на СДС, на която е решено сините да останат в управлението и в РБ. Позицията не е била оповестена, защото трябвало първо да се съобщи на партньорите в блока. Един от мотивите за нея - предстоят още реформи, в които десните трябва да участват. Синьото ръководство преценило, че стои зад петимата министри, излъчени от РБ - Божидар Лукарски, Меглена Кунева, Петър Москов, Тодор Танев и Николай Ненчев, а в списъка досега не е бил Христо Иванов, който не е бил предложение на РБ. От партията били склонни да подкрепят номинация на ГЕРБ за нов министър на правосъдието, твърдят още запознати.

НПСД и БЗНС, които имат два поста в правителството - военния министър Николай Ненчев и областния управител на София Веселин Пенев, също засега нямат намерение да последват примера на Радан Кънев с оттегляне на подкрепата за кабинета. Те обаче са "за" единство на Реформаторския блок и ще работят за това, твърдят източници от централите на двете формации след разговори в четвъртък и петък. 

ДБГ ще събере ръководството си в понеделник, след като чуе позициите на останалите партии в РБ. Сбирката е насрочена за сутринта. Засега и там няма масови настроения за напускане на правителството, а и вариантът да получат министерство стои. Според източници на Клуб Z в партията отдавна тече разговор, че тя няма голям правителствен ресор, защото Кунева, макар и вицепремиер, няма свое министерство. От партията също не броят подалия оставка Иванов като министър на РБ, а и често го атакуваха заради конституционната реформа - депутатът от ДБГ Димитър Делчев дълго отказваше да сложи 180-ия подпис под "историческия компромис", гласуван от парламента вече и на второ четене, защото искали "по-радикална промяна".