Ad Config - Website header

Антония Рангелова

Българският национален отбор по волейбол няма да играе на олимпиадата в Рио де Жанейро през лятото. Тимът ни претърпя тежка загуба с 0:3 гейма (20:25, 22:25, 17:25) от тима на Русия във втората си среща от предварителна група В на европейската олимпийска квалификация в Берлин.

Само победителят от турнира в германската столица ще спечели билет за Бразилия, а заелите второ и трето място ще се класират за участие в последната световна олимпийска квалификация - в Токио през май месец.

Чистата загуба на „трикольорите“ в зала "Макс Шмелинг" им отреди третото място в карето до момента без практически шансове да продължат напред. Към момента България е с актив от една победа и една загуба, като утре в 18:00 ч среща европейския шампион Франция в мач за престиж.

Днес "лъвовете" бяха поддържани от бурна българска агитка, а сред ВИП гостите в залата баха Кубрат Пулев, Стефка Костадинова и Красен Кралев.

„Трябва да се поддържаме, независимо колко труден е мачът. Когато подкрепяш някой, трябва да го подкрепяш докрай. Българите се научихме на единност.Това ми харесва“, бяха думите на най-добрия ни боксьор.

Въпреки сериозната подкрепа, тимът не успя да покаже облика от мачовете на европейското първенство преди няколко месеца. Нито един елемент не бе на ниво, а в първите два гейма не успяхме да реализираме нито една точка от блокада.

Развоят в първия гейм бе предопределен от сервиса - убийствен за Сборная и отсъстващ в нашия тим. Възпитаниците на Владимир Алекно силно разтроиха българското посрещането и плеймейкърът Георги Братоев нямаше много опции за организиране на атаката. Олимпийските шампиони от "Лондон 2012" доминираха през цялата част и логично спечелиха след 25:20.

Поведени от мощната атака на Сергей Татюхин, руснаците дръпнаха в резултата още в началото на вторият гейм. До втората техническа пауза те поддържаха комфортен аванс от 4 точки. След почивката се почувства известно раздвижване в нашата игра, което доведе до изравняване, но в края на гейма руският сервис отново бе безкомпромисен и след мощна атака на Волков през центъра, противниците ни затвориха частта с 25:22.

В третия гейм мачът просто се доигра. Нашите нямаха никакви съпротивителни сили срещу атаките на Михайлов, Татюхин и Клюка. От другата страна на мрежата Константинов се опита да промени тежката ситуация с няколко смени, но и те не доведоха до нещо позитивно.

Изиграхме мача по най-добрия начин, на който сме способни. С всички здравословни проблеми, които имахме, нямаше как да се противопоставим на изключително силния руски сервис. Утрешният мач ще го изиграем без напрежение, ще се опитаме да покажем нашите възможности“, сподели минути след мача капитанът Владимир Николов.

Либерото Теодор Салпаров също бе на мнение, че това са били възможностите на тима, имайки предвид многото контузени състезатели:

Имахме много брак на сервис, а знаем, че срещу Русия без силен начален удар нямаме огромни шансове. Нямаше как да им противодействаме. В годините назад сме ги побеждавали именно със силен сервис. Знаехме, че те са фаворити. Съжалявам, че последните две години не можем да се съберем в пълния си състав. Или Соколов ще е контузен или Алексиев, или Пенчев, или всички накуп.“

Националите бяха четвърти на волейболния турнир в Лондон преди четири години.