Министър-председателят Бойко Борисов рискува да обтегне отношенията си с ключовия си съюзник в Европа, германската канцлерка Ангела Меркел. В понеделник заедно с министъра на външните работи Даниел Митов той трябва да участва в Прага в среща с лидерите на т.нар. Вишеградска четворка или В-4 (Полша, Чехия, Словакия и Унгария) по въпроси на предстоящия в четвъртък и петък Европейски съвет - миграционната криза и проекта за споразумение с Великобритания. Вчера се разбра, че в Берлин не гледат на това събиране с добро око.
Вишеградците искат да подпомогнат България и Македония в засилване на охраната на границите им с Гърция, при положение че тя така и не успява да намали миграционния поток към Централна и Западна Европа. Това очевидно е и предохранителна мярка, в случай че шенгенските държави решат да възстановят контрола по вътрешните си граници за две години, ако Гърция не намали притока на мигранти в тримесечния срок, който ЕС ѝ даде вчера.
Ако Австрия и Германия възстановят паспортните проверки по целите си граници, а не по малки части от тях, както е сега, прииждащите мигранти биха се струпали на Балканите и в новите членки на ЕС от Централна Европа, създавайки там кризисна ситуация. Вишеградците искат да предотвратят това още на границата между България и Гърция. Правителството в София не е заявявало позиция към намеренията им, на ако вярваме на международните медии, Германия не е доволна от идеята им.
Вицеканцлерът Зигмар Габриел и външният министъ Франк-Валтер Щайнмайер, водещите социалдемократи в коалиционното правителство на дясната Меркел, са изпратили писмо до европейските социалистически лидери и до всички правителства в ЕС, призоваващо за общ подход, съобщи Ройтерс. Според агенцията в него се казва: "Такива мерки трябва да бъдат съгласувани от всички заедно и не могат да бъдат едностранно насочени срещу една държава членка".
"Искаме споразумение между страните от Вишеградската четворка, че ако Гърция не се справя, а тя не се справя, има повече смисъл да се инвестират пари в охраната на границите между Гърция и Македония, България и другите страни, - каза по този повод министър-председателят на Словакия Роберт Фицо, също цитиран от Ройтерс. - Получихме демарш - как сме смеели като В-4, България и Македония да обсъждаме охраната на външните граници. Германия е подала протест до нашия заместник-министър на външните работи заради тази среща, в който се казва, че трябвало да потърсим друг начин".
Очаква се преди Европейския съвет в четвъртък Меркел да призове всички държави в ЕС да изпълнят квотите си за релокация на мигранти от Гърция и Италия. Вероятно това ще стане на среща преди съвета, където ще присъства и турският министър-председател Ахмет Давутоглу. Там Меркел ще търси коалиция на желащи да приемат повече бежанци за презаселване от Турция. Днес на редовната годишна конференция по сигурността в Мюнхен френският министър председател Манюел Валс каза, че страната му ще изпълни квотата си за релокация на 30 000 мигранти, но няма да вземе повече.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни