
Министърът на здравеопазването д-р Петър Москов трябва да си подаде оставката след като основни елементи от неговата реформа вече са незаконни. Около това становище се обединиха депутатите от опозицията след като вчера Конституционният съд отмени разделянето на медицинските дейности в основен и допълнителен пакет.
"През последната година ние от ДПС и колегите от „БСП лява България“ предупреждавахме, че това, което прави министърът на здравеопазването, е изключително предизвикателство за българското здравеопазване, защото в крайна сметка решенията, които той предложи, водят до нормативен хаос. Водят до това достъпът на българските граждани да бъде ограничен", сподели в кулоарите на парламента Хасан Адемов от ДПС.
По думите му, преди окончателното решение на Конституционния съд, министър Москов е получил звучен шамар и от лекарското съсловие, което отказа да подпише Националния рамков договор с правилата за работа в сектора през годината. Ситуацията предстои допълнително да се усложнява, защото се очаква и решението на ВАС за Националната здравна карта и куп други здравни нормативи.
"Да си събира чуковете Москов и да се изнася. Друг човек да дойде и да прави това, което трябва да прави ГЕРБ в областта на здравеопазването", категоричен беше лидерът на БСП Лява България Михаил Миков.
Според Миков левицата вече работи по нови промени в Закона за здравното осигуряване и Закона за лечебните заведения, но ще ги внесе за обсъждане след като мине и второто дело в Конституционния съд. Магистратите трябва да се произнесат по жалбата на 57 депутати от ДПС, БСП и БДЦ, които оспорват критериите, по които Националната здравноосигурителна каса ще подписва договори с болниците.
Единствената подкрепа на този етап министър Москов получава от парламентарната група на ГЕРБ.
"Ние сме коректни коалиционни партньори и подкрепяме екипа на Министерство на здравеопазването. Това, че зад този екип стои премиерът за нас е гаранция, че трябва наистина в рамките на коалиционното партньорство да подкрепяме намеренията за промяна", увери председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова.
Въпреки всичко Министерство на здравеопазването ще трябва да се съобрази с мотивите на Конституционния съд и да вземе съответното решение дали ще коригира текстовете съобразно намеренията за реформа, предприети от този екип или в противен случай съгласно друго решение на Конституционния съд ще останат действащите текстове, коментира още Дариткова.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни