Следващата седмица Министерството на външните работи ще предложи изменение на Наредбата относно реда за назначаване и приемане на почетни консули, Наредбата за възстановяване на ДДС и акциз на дипломатически представителства и Наредбата за оформяне на стоки, внасяни и изнасяни от дипломатическите представителства и консулства, пише БГНЕС.
Това става ясно от последното заседание на правителството. От диалог между Борисов и Митов се разбира, че по нареждане на министър-председателя, МВнР ще ограничи привилегиите на почетните консули у нас.
“Министър Митов, научавам напоследък за действия на почетни консули на други държави у нас, които по никакъв начин не отговарят на статута им. Каква е позицията на Външно министерство, прави ли се нещо?”, обръща се Бойко Борисов към министър Митов.
Той от своя страна коментира, че подобни въпроси са поставени и от други министри.
“Именно за тази цел в Министерството на външните работи вече е създадена работна група, която до няколко дни ще предложи изменения в посочените нормативни актове. Реализирането на тези изменения изисква приемане на съответни постановления на МС. МВнР се ангажира в срок до следващото заседание на МС да предложи за междуведомствено съгласуване посочените предложения”, отговаря външният министър.
Митов уточнява, че МВнР ще съгласува промените с Министерството на финансите и МВР.
“Ние тук можем да кажем, че на почетните консули сме дали да се движат с червени номера, да ползват облекчения и изобщо права, каквито няма никъде в Европейския съюз... Ходят с ескорт или с какво ли не. Министерството на външните работи да направи преглед и съответно това, което не съответства на европейските практики, веднага да бъде преустановено. Така че Министерство на вътрешните работи и Министерството на външните работи да свършат тази работа, а госпожа Захариева да види правната норма”, приключва темата премиерът Борисов.
Ролята на почетните консули е уредена от Виенската конвенция за консулските отношения. Повечето почетни консули у нас са български граждани, които са били предложени от съответните държави. Окончателно решение за това дали даден български гражданин може да бъде почетен консул се взима с решение на Министерския съвет. Освен ползването на “червен” дипломатически номер, почетните консули могат да възстановяват ДДС за разходи, които са свързани с ролята им да представляват съответната държава. Основната роля на почетните консули е развитието на търговски, икономически, културни и научни връзки между съответната държава, която представляват и Република България.
Според справка на БГНЕС в сайта на МВнР към февруари месец 2016 г. в България са регистрирани като почетни консули 64 лица. Голяма част от тях са известни български бизнесмени и други публични лица.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни