Прокуратурата е започнала мащабно разследване срещу две от най-големите строителни фирми в България. Става дума за компаниите "Агромах" ЕООД и "Пътища Пловдив", които са с обща собственост. Зад тях стои благоевградският бизнесмен Христо Савев.

В медийни публикации компаниите му са определяни като близки до ГЕРБ.

Само преди ден Клуб Z публикува данни за това кои компании най-често печелят обществени поръчки. И двете дружества присъстват в списъка.

КОЙ СТРОИТЕЛ УСПЯВА НАЙ-МНОГО В ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ?

Само през последните години "Агромах" е спечелила обществени поръчки на стойност 106,515 милиона лева, а "Пътища Пловдив" са се сдобили с контракти за още 118,672 милиона лева. Впечатляващ е и процентът на спечелените търгове, в които са участвали двете компании. "Агромах" е излязла като победител в 85% от процедурите, в които е кандидатствала, а "Пътища Пловдив" е сломила конкуренцията си в 88% от случаите.

От прокуратурата разкриват, че тези компании са източвали на ДДС чрез верига от дъщерни дружества, които от своя страна са сключвали договори с фирми фантоми. 

Ето какво съобщават от прокуратурата:

"На 09 и 10 март 2016 г. под ръководството  на Специализираната прокуратура, разследващи от ГДБОП, подпомагани от служители на НАП извършиха претърсвания и изземвания на територията на градовете Пловдив, Благоевград, Лом и София. Разследва се дейността на търговските дружества „Агромах“ ЕООД и „Пътища Пловдив“ АД, двете с основен предмет на дейност строителство. Тези две дружества са регистрирали няколко свои дъщерни дружества, които участват като техни подизпълнители при изграждане на строителни обекти.

Дружествата от групата на „Агромах“ЕООД и дружествата от групата на „Пътища Пловдив груп“ АД ползват доставки от дружества, наречени „Буфери“ -  „Кей пласт“ ЕООД и „Кей транс гео“ ЕООД. Чрез тези буферни дружества се осигурява документален поток, регулиращ задълженията за внасяне на ДДС на дружествата от строителните групи. По този начин се намалява дължимия от тях към държавния бюджет ДДС за внасяне. От своя страна буферните дружества ползват документален поток от друга група дружества с характеристиката на „липсващи търговски“ – регистрирани на лица с нисък социален статус, с цел функциониране на създадената схема на данъчна измама."

От прокуратурата уточняват още, че с тази схема двете големи строителни фирми са ощетили държавната хазна с 14 милиона лева невнесен ДДС само в рамките на година и половина.   

"При претърсванията и изземванията в гр. Лом са открити и иззети златни накити на стойност около 500 000 лв. При извършване на процесуално-следствените действия в базата на „Агромах“ ЕООД в района на гр.Благоевград, служителка от дружеството се е опитала да изнесе в сак сумата от около 1 000 000 евро", съобщават още от прокуратурата. 

Магистратите продължават разследването като предстоят разпити на свидетели, изискване на документи и назначаване на експертизи.