
Ден преди петата годишнина от началото на войната в Сирия доклад на УНИЦЕФ представя стряскащи данни за положението на децата в страната. 8,4 млн. деца или над 80 на сто от всички непълнолетни във воюващата държава са засегнати от конфликта пряко - чрез загуби на близки хора или лишения вътре в страната, или косвено, ставайки бежанци в съседни държави.
2,4 млн. сирийски деца са вече бежанци, те са напуснали родината си и живеят по лагерите в съседните Турция, Йордания, Ливан, Египет, Ирак. За тежките условия на съществуване на тези места е писано много.
Преди пет години, в началото на конфликта са родени около 3,7 млн. деца, това са около една трета от всички подрастващи. Техният живот е белязан от насилие, страх, преследване, глад, те не познават мирна Сирия. След 2011 г. като бежанци са родени 306 хил. от тези деца. В съседните на Сирия страни броят на бежанците се е увеличил 10 пъти в сравнение с 2012 г. Половината от всички бежанци са деца. 15 хил. от тях са сами- разделени от семействата си.
„Насилието в Сирия се е превърнало в ежедневие и е достигнало домовете, училищата, болниците, клиниките, парковете, игрищата и храмовете. Близо 7 милиона деца живеят в бедност, а детството им е изпълнено със лишения и загуби.“ , казва д-р Питър Салама, регионален директор на УНИЦЕФ за Средния изток и Северна Африка.
В доклада „Няма място за деца“ на УНИЦЕФ са отбелязани близо 1500 тежки нарушения на детските права през 2015 г. Повече от 60% от тях са случаи на убийства и осакатяване от стрелба и взривове. 1/3 от тези деца са били убити, докато са били на училище или по пътя към училището.
„Пет години война и милиони деца, които са пораснали твърде бързо и твърде рано за годините си. Децата са част от войната – те продължават да отпадат от училище, много са принудени да работят, а момичетата са задомявани твърде рано“, допълва д-р Салама.
По данни на УНИЦЕФ през 2015 г. в Сирия са били убити 400 деца. В отделен доклад на различни неправителствени организации, включително "Оксфам", публикуван в петък, бяха изнесени данни за 50 000 души, загинали в конфликта от април 2014 г. насам.
"Особено тревожна тенденция е повсеместното привличане на деца като участници в сраженията. Има данни за активно насърчаване на подрастващите да участват в конфликта. Това се прави от различни участници в конфликта с обещания за подаръци и възнаграждение до 400 долара на месец", пише в доклада.
От 2014 г. възрастта на децата, ангажирани в конфликта, намалява, като някои от тях са едва на 7 години. Според проучвания от 2015 г. повече от половината деца, превърнати в бойци, са били на възраст под 15 години.
Децата в Сирия преминават бойна подготовка и участват в сражения или изпълняват опасна работа по фронтовите линии - донасят оръжие и боеприпаси, стоят на блокпостове, оказват медицинска помощ и евакуират ранени. Известни са случаи, когато деца са ставали снайперисти или са екзекутирали хора.
Едно от най-значителните предизвикателства в конфликта е осигуряването на учебния процес за децата. Процентът на обхванатите от училище деца в Сирия е стигнал до дъното.
От УНИЦЕФ са изчислили, че повече от 2,1 милиона деца в Сирия и над 700 000 в съседните страни не ходят на училище. Фондът стартира инициативата „Без изгубено поколение“, която е насочена към възстановяване на учебния процес и осигуряване на възможности за младите хора.
Докладът се обръща към световната общност с призив за предприемане на 5 решаващи стъпки, чрез които ще бъде защитено седващото поколение:
- Да бъдат прекратени нарушенията на правата на децата;
- Да бъде вдигната обсадата и да бъде подобрен достъпът на хуманитарна помощ в Сирия;
- Да бъдат осигурени 1,4 милиарда щатски долара през 2016 г. за образование на децата;
- Да се възстанови достойнството на децата и да се подобри тяхното психологическо състояние;
- Превръщане на обещаните дарения в ангажимент. УНИЦЕФ е получил само 6 % от средствата, които са необходими, за да бъдат подкрепени децата на Сирия, както в страната, така и тези, които са бежанци в съседните държави.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни