Политиците и партиите най-често употребяват език на омразата. Това е един от изводите на изследване на фондация "Център за модернизиране на политики" и фондация "Медийна демокрация". Данните бяха представени днес в рамките на проекта "От предразсъдъци към нетърпимост: обхват и превенция на езика на омразата в България".

Според данните от наблюденията върху медиите най-атакувани с реч на нетърпимост са ромите, бежанците, религиозни и сексуални малцинства. Това показват данните за първите 8 месеца на 2015 г. Изследването показва, че най-много език на омразата използват сайтовете ПИК и "Блиц", вестниците "Уикенд" и "Шоу" и партийните телевизии "Алфа" и "Скат". 93 % от интервюираните посочват като най-пострадали от такъв език ромите, 73 % -  бежанците, а по 70 % хомосексуалните мъже и бежанците от Близкия изток.

Чести изразители на езика на омразата са гражданите в социалните мрежи, футболните агитки, а най-честите прояви на враждебна реч са коментарите на читатели на онлайн медии, социални мрежи, публични места, онлайн издания. 

"Антилиберализмът говори на езика на омразата и смята, че тази риторика е справедлива. Знаеш, че говориш така, и го правиш. Той го прави съзнателно, с известно публично удоволствие, със съзнанието, че руши граници на публичността".

Това коментира шефът на СЕМ в оставка Георги Лозанов. Според него езикът на омразата е основен способ за водене на хибридна война.

Все по-често се случва медиите да дават трибуна на граждани от социалните мрежи, които имат радикални настроения и статуси. Все повече журналисти също използват езика на омразата. В онлайн медиите се наблюдава епидемична вълна от език на омразата. Медиите, които не използват такъв език са БНТ и БНР. Авторите на изследването посочват, че реч на омразата прониква и в сериозните медии, но в тях тя заема много по-малък дял.

В национален ефир езикът на омразата се проявява през гостите най-вече на сутрешните блокове. А основният проблем е, че водещите оставят без забележка дискриминационни изрази.