Докато "малките зелени човечета", руските войници без обозначения се биеха в Украйна, настоящата банкерка №1 на страната Валерия Гонтарева е имала топли бизнес-отношения със зам.-изпълнителния директор на руската "ВТБ-Груп" Юрий Соловьов. Компания на Гонтарева е получила необясним заем от 10 милиона долара от офшорка на Соловьов, разкриват досиетата "Панама".

Разследването е на OCCRP, журналистическия "Проект за разследване на организираната престъпност и корупцията".

ВТБ е втората най-голяма банка в Русия, и се радва на симпатиите на Кремъл - неслучайно ЕС и САЩ я санкционираха след анексацията на Крим. 

Юрий Соловьов, зам.-председател на борда на "ВТБ-Груп".

Валерия Гонтарева е защитавала и подкрепяла ВТБ, с цел политическите проблеми между двете държави да не стана и банкови. Това включва и санкциите срещу украинския клон на ВТБ.

"Тези банки са с руски капитал, но това са украински банки, където нашите граждани държат своите пари, банки, които дават заеми на нашите компании", обяснява позицията си Гонтарева.

Украинската национална банка наблюдавала ВТБ и нямала проблеми с дейността й. Руската банка се справя доста добре през последната година в съсипания украински банков сектор, който отбеляза рекордни загуби миналата година - 2,7 милиарда долара.

Друг от мотивите на Гонтарева обаче може да е финансовите й връзки със Соловьов. Документите показва и че съпругата на руския банкер е била бизнес-партньор на Гонтарева.

 

БИЗНЕСЪТ НА ГОНТАРЕВА

 

Гонтарева, подобно на президента Петро Порошенко, който я е предложил за поста й в момента, идва от света на бизнеса и Националната банка е първото й държавно работно място. До 2014 г, когато заема поста, банкерката е глава на финансовата група Investment Capital Ukraine (ICU), която включва банка "Авангард", инвестиционна компания и компания за управление на активите. Съпругът й Олег Гонтарев е бивш съосновател и собственик на акции. Основната холдингова компания е регистрирана през друга от Британските вирджински острови.

ДАНЪЧНИТЕ В УКРАЙНА ЗАПОЧВАТ ПРОВЕРКА НА ОФШОРКИТЕ НА ПОРОШЕНКО

Порошенко избира ICU като финансови мениджъри за продажбата на шоколадовата корпорация "Рошен" през мрежа от офшорки, регистрирани след като президентът е избран.

Но документи от вече известната "Мосак Фонсека" показват партньорство и кредитни отношения за милиони долари между ICU и компаниите на семейството на Юрий Соловьов. Данните показват, че само заплахата от санкциите на ЕС е попречила на работата им.

 

ЗАЕМЪТ ОТ СОЛОВЬОВ

 

През декември 2013 г, 3 месеца преди анексацията на Крим, офшорната компания Quillas Equities S. A., собственост на Соловьов, дава 10 милиона долара в заем на друга офшорка - Keranto Holding Ltd, с 3% годишна лихва.

Парите са прехвърлени през кипърска банка, RCB Cyprus, която е собственост на ВТБ, и също има близки връзки с приятели на руския президент Путин - като например Сергей Ролдугин, на която е дала кредитна линия на стойност 650 милиона долара.

ЗЛАТОТО НА ПАРТИТУРАТА... ИЛИ "НЕЗАЛОВЕНИЯТ КРАДЕЦ НЕ Е КРАДЕЦ"

Keranto Holding е свързана с ICU - пощенският й адрес е в крайните квартали на Киев, в бизнес центъра "Леонардо", където е и централата на фирмата на Гонтарева. Според договора за заем, представлява я Дмитрий Неделчев, който е част от операционния мениджмънт на ICU. По това време Гонтарева управлява компанията и притежава една четвърт от нея.

 

ВРЪЗКИТЕ СЪС СЪПРУГАТА НА СОЛОВЬоВ ГАЛИН УЛЮТИНА

 

Според друг документ има и още връзки между Соловьов и ICU - 22,74% от холдинговата компания на ICU на Британските вирджинските острови са собственост на друга офшорна компания там, Cordova Management Ltd. Единственият собственик на тази компания е "Улютина, Г. О." - които съвпадат с имената на Галина Олеговна Улютина, съпруга на Соловьов. Самото подписване само с инициали нарушава регулациите на Украинската национална банка, която изисква пълни имена. 

Улютина е имала равни части от компанията с Гонтарева и с управляващите партньори Константин Стеценко и Макар Пасенюк. Когато Гонтарева заема поста в Националната банка, продава акциите на партньорите си. След като ЕС и САЩ налагат санкции на ВТБ, Улютина също напуска ICU.

Компанията отказва да отговори на каквито и да е въпроси за партньорството със Соловьов, заявявайки, че информацията не е публична, и не е от интерес за обществото.

Соловьов също се отървава от своята офшорка Quillas, като я прехвърля на 65-годишната пенсионерка от Никопол Наталия Улютина. Защо? От "естествена любов и привързаност" към своята тъща.