Две различни прокуратури – Софийската градска и Специализираната, са разследвали едновременно Фонда за лечение на деца в чужбина. Но едната не е стигнала доникъде, а втората е открила куп нередности.

Така обясниха днес на извънреден брифинг от спецобвинението факта, изнесен вчера от лидера на ДСБ Радан Кънев - че шефът на фонда Павел Александров е арестуван, след като прокуратурата само преди седмици е прекратила проверка срещу него поради липса на данни за престъпления.

"ПРОКУРАТУРАТА НЕ ОТКРИ НАРУШЕНИЯ ВЪВ ФОНДА ДА ДЕЦА. ЗАЩО ИМА АРЕСТИ?"

Всъщност на 6 април Софийската градска прокуратура постановява отказ за образуване на досъдебно производство (това, за което Радан Кънев говори) по проверка, инициирана след сигнали на министъра на здравеопазването Петър Москов, че във фонда има нередности. Това каза днес говорителят на Върховната касационна прокуратура Румяна Арнаудова. Тя изтъкна, че то е било по съвсем други линии – нецеледъобразно харчене за международни командировки, съмнителни основания за тях, скъпи чуждоезикови обучения, без да е ясно дали има нужда от тях, дори разходи за облекло. Актът за спиране на проверката в момента подлежи на инстанционен контрол, т.е. - МЗ го обжалва в апелативната прокуратура.

Операцията, по която вчера бяха прибрани Александров и още 7 лица, била на ГДБОП, след като от юни започнали да обединяват сигнали от рзлични източници, пак засягащи злоупотреби във фонда, но съвсем други.

МВР ОТКРИ ОРГАНИЗИРАНА ПРЕСТЪПНА ГРУПА ВЪВ ФОНДА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕЦА

Вчера са обискирани 6 кабинета, 6 частни адреса и въпросните 8 арестувани лица. Засега спецобвинителите смятат, че ще докажат корупционни практики – безстопанственост, длъжностни престъпления и нецелево използване на средствата на фонда.

За последното те дадоха пример, че доктор бил изпратен на скъпо международно обучение с целеви пари за лечение на деца – това излязло около 10-12 000 лв. Шефката на апелативните спецпрокурори Даниела Попова дори каза, че е уверена, че не става въпрос за един лекар, но засега имат доказателства за един.

На Маргарита Мунос били изплатени от фонда около 200 000 лв.  - наем за апартамента й във Франция, в който задължително били настанявани деца, които отиват на лечение там. При всички други подобни случаи децата са били настанявани в посолствата. Разследващите специално подчертаха, че това е излязло с около 10 пъти по-скъпо от пазарните цени в района, без да уточнят за какъв срок става въпрос.

БОРИСОВ: АКЦИЯТА ВЪВ ФОНДА ЗА ДЕЦА Е ИЗБРОДИРАНА

Ще се изяснява и харч от около 200 000 лв., изплатени на едно и също лице, което осигурявало транспорт на деца в държава, която „не членка на ЕС“, казаха от обвинението, отказвайки да уточнят дали става дума за Турция.

Най-фрапиращата точка от бъдещия обвинителен акт според прокурорите са случаите на „неотложност“, когато шефът на фонда заобикаля (по закон) обществения съвет, който иначе решава колективно кое дете е за лечение.

За неотложните случаи Александров трябва да се произнесе след консултация с експерт. От списъка с 40-50 експерти обаче той се съветвал само с трима. Те пък винаги пращали всички деца в една и съща болница.

Става въпрос за около 500 произнасяния, засягащи лечения на деца в България. Разликите са толкова драстични, че от одобрения списък с оторизирани експерти другите имат по нула, 2 или 3 становища, а тримата „любимци“  - по 90-97 становища.

Разбира се, болницата, която прокурорите категорично отказаха да назоват, след това получавала за лечение на пратените деца суми както от НЗОК, така и доплащане – ако се налага – от Фонда.

Засега Александров не дава обяснения по обвиненията.