Изборът на нови двама членове в Съвета за електронни медии от квотата на Народното събрание е на финалната права. Тази седмица се очаква депутатите да гласуват попълването на състава на медийния регулатор, а кандидатите за двете позиции са шестима. Изслушването в комисията по медии мина безпрепятствено. Докладът й обаче още не е публичен.
Преди гласуването обаче се появиха юридически съмнения дали двама от претендентите отговарят на изискванията за член на СЕМ според Закона за радиото и телевизията (ЗРТ). Става дума за един от неофициалните фаворити - доц. Иво Драганов, номиниран от Реформаторския блок, както и за кандидата на АБВ проф. Любомир Халачев.
Съмненията за първия са около разпоредбата в закона, че един човек може да има само два мандата в регулатора и те не могат да бъдат последователни. Според едно от юридическите тълкувания обаче има риск Драганов да не отговаря на първото условие. Причината - бил е два мандата член на Националния съвет по радио и телевизия (НСРТ) - през 1998 и през 2000 г. Това е органът -предшественик на СЕМ. При създаването на СЕМ в закона е записано, че НСРТ се закрива, членовете му се освобождават, но активите и правата и задълженията отиват в СЕМ.
Правилото за броя на мандатите е въведено през 2010 г. Според юристи ако се сметне, че СЕМ е правоприемник на НСРТ, защото са с един и същи предмет и смисъл, създадени на базата на един и същи закон - ЗРТ и правомощията не са изначално променени, изборът на Драганов сега би се явявал на практика трети мандат в медийния регулатор. А това би значело, че Драганов не отговаря на изискванията по закон.
Потенциалният проблем при проф. Халачев пък бил дали той има достатъчен опит в журналистиката, смятат още юристи. В ЗРТ пише, че членовете на СЕМ трябва да са с опит в областите електронни медии, електронни съобщения, журналистика, право или икономика.
Според биографията на професора, качена в сайта на Народното събрание, той е писал за няколко различни печатни издания в годините, автор е много документални фирми, бил е директор на филмови студия, които са произвеждали телевизионно съдържание и т.н.
Дискусията в парламента обаче предстои, аргументите "за" и "против" - също. Другите кандидати за двете места с СЕМ са София Владимирова (издигната от ГЕРБ), Розита Михайлова (издигната от БДЦ), Васил Чобанов (от Методи Андреев) и Кин Стоянов - синът на Радой Ралин (от Слави Бинев). Засега фаворит със сигурност е Владимирова. Ако се окаже, че наистина има проблем с Иво Драганов и Любомир Халачев, е вероятно и Михайлова да събере достатъчно гласове, пророкуват депутати от управляващото мнозинство.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни