Европейската комисия днес отрече обвинение на международната природозащитна организация „Грийнпийс“, че тайно поема ангажименти, които увреждат интересите на европейците в продължаващите преговори със САЩ за най-голямото в историята споразумение за свободна търговия – Трансатлантическия пакт за търговия и инвестиции (ТПТИ).
Холандският клон на „Грийнпийс“ публикува на уебсайта си 248 страници от т.нар. „консолидирани текстове“, които събират на едно място позициите на двата преговорни екипа, но още не представляват текст, по който между тях има споразумение.
Според организацията изтеклите документи свидетелстват, че ЕС се съгласява на понижена защита на природната среда и на климата и заобикаля залегналия в договора му „предпазен принцип“, който гарантира по-висока степен на екологична защита чрез превантивно законодателство в случай на риск. „Грийнпийс“ твърди още, че докато договореностите позволяват на корпорациите да влияят на решенията, докато изолират от тях обикновените граждани.
Комисияа веднага отрече обвиненията. На своята уебстраница еврокомисарката по търговията Сесилия Малмстрьом посочва, че изтеклите текстове представляват различни позиции на страните, каквито е нормално да има при преговори, а не окончателен текст на споразумение.
„Съвсем нормално е, че и двете страни в едни преговори искат да постигнат колкото може повече от своите цели“, казва Малмстрьом в блогпост на своята страница. „Това не означава, че другата страна се предава пред тези искания. Това не значи, че страните ще се срещнат някъде по средата. Там, където сме твърде далече в едни преговори, ние просто няма да се споразумеем. В този смисъл много от днешните алармистки заглавия са буря в чаша вода“.
Малмстрьом припомня, че за изминалата година Комисията след всеки кръг на преговорите публикува доклади и позициите си по текстовите предложения. Тя се аргументира, че, обратно на твърденията на „Грийнпийс“ последното такова предложение на Комисията по преговорната тема за сближаването на регулациите между ЕС и САЩ съдържа позоваване на „предпазния принцип“. Комисията се е съветвала равностойно както с индустрията, така и със синдикалните, природозащитните и потребителските организации по въпросите на преговорите в САЩ, казва също комисарката.
„Нито едно търговско споразумение на ЕС никога няма да снижи нашето равнище на защита на потребителите, или сигурността на храните или на средата. Търговските споразумения няма да променят нашите закони за ГМО или начина, по който произвеждаме безопасно говеждо и защитаваме околната среда“, казва Малмстрьом.
„Всяка сделка на ЕС може да промени регулацията, само като я направи по-силна“, добавя тя. „Можем например да се споразумеем с партньор, че правилата за безопасността на лекарствата биха станали по-строги отколкото преди, но никога – по-слаби. Никоя търговска сделка не би ограничила способността ни да съдзаваме нови правила, за да пазим нашите граждани или среда занапред“.
Всички дадени от Малмстрьом примери отразяват деликатни теми в преговорите. САЩ са резервирани към европейските ограничения за търговия и отглеждане на ГМО както и към забраната за третирано с хормони месо. ЕС иска САЩ да зачитат неговите защитени географски наименования като „шампанско“, да отворят пазара си за обществени поръчки за европейски фирми, да приемат значително по-високите европейски изисквания за безопасност в козметиката.
„Грийнпийс“ посочва, че се е добрала до 13 от 17 глави на споразумението, стигнали до фаза на консолидиран текст преди 13-я кръг на преговорите между 25 и 29 април тази година. Поради чувствителността на преговорните теми тези документи са с ограничен достъп. Очаква се целият договор да е между 25 и 30 глави. Организацията отказва да посочи източника на изтеклите документи и заявява, че ги публикува , „за да улесни истинския демократичен дебат“.
„Секретността заобикаляща преговорния процес, който започна преди повече от две години и половина, е вредна за основните демократични принципи както на ЕС, така и на САЩ“, пише тя.
„Този документ от „Грийнпийс“ преувеличава степента на разминаване на позициите“, каза днес Игнасио Гарсия Берсеро, главен преговарящ от страна на ЕС. „Има много добро взаимно разбиране и доверие между двата преговорни екипа. Няма никакъв проблем на доверието между преговорните екипи“.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни