Странно е да има ограда между две членки на НАТО, но дава резултат. Благодарение на нея не е имало бежански поток през България. Това отчете по БНТ посланикът на Франция у нас Ксавие Лапер дьо Кабан за оградата между нашата страна и Турция.

"Помощта и сътрудничеството между Турция и България е много важно и благодарение на това сътрудничество от 3 години вълната от бежанци не е минала през вашата страна. Засега е факт охраната на външната граница на ЕС от страна на България и няма бежанци, които да минават през тази ограда. Аз съм ходил там и е странно да има такава ограда между две държави, които са членки на НАТО. Но се вижда, че има резултат, защото няма огромна бежанска вълна през т. нар. зелена граница, т. е. да се минава през гранични пунктове", смята Кабан.

Според него темата за присъединяването на България към Шенген е по-добре да не се коментира сега, защото "шенгенското пространство не е в състоянието, което е нормално, защото то е било създадено в нормални времена".

"Мисля, че е по-добре темата за Шенген да не се говори сега, защото, както знаете, шенгенското пространство сега не е в най-хубавото състояние", заяви посланикът. Той посочи, че шенгенската зона е създадена за други времена и тогава е функционирала добре, но в момента ситуацията е променена с 1 млн. мигранти само за миналата година. "Мисля, че не е сега времето да видим дали Румъния и България трябва да се присъединят към това пространство", добави той и посочи, че в ЕС вече има "различни скорости" на движение на отделните страни.

Европа трябва да се обедини около общо решение за отпадането на визите за турски граждани. Брюксел ще излезе с позиция едва след като прецени дали Анкара изпълнява всичките критерии. Знаете, че визите за Турция трябва да отпаднат през юли, по силата на споразумението от март, каза по БНТ френският посланик Ксавие Лапер дьо Кабан. 

От 2 месеца имаме едно подписано споразумение между ЕС и Турция и то вече е в сила. Това споразумение е много важно, защото Турция има най-голям брой бежанци от Сирия и Ирак - 2,5 милиона души. И тази страна е по пътя към Европа. И тези хора трябва да минат през Турция. Наблюдава се спад на хората, които идват от Турция към гръцките острови, първата врата за ЕС за бежанците. Това означава, че засега споразумението работи добре. Има 72 точки, критерии, които Турция трябва да изпълни, за да се премахнат визите през юли. Някои от тези критерии са относно сигурността, например има много турски граждани, които искат да пътуват за Европа. Те ще трябва да имат биометрични паспорти, но не всички турски граждани имат такива паспорти, обясни Кабан.

Очаква се Европейският съвет да реши дали Турция спазва или не тези критерии, каза още френският посланик. Според дипломата може да има забавяне на въвеждането на безвизов режим за пътуване на турски граждани в ЕС и то да не се случи това лято.