Ако има страна, която трябва да се чувства заинтересована от възможното излизане на Великобритания от ЕС, това е Полша. Варшава подхожда прагматично към този въпрос. Вълнува я преди всичко аспектът, свързан със субсидиите на стотици хиляди полски работници, вече живеещи в Обединеното кралство, и националната сигурност. Но не и бъдещето на Европа.
Във Варшава новото консервативно правителство на партия "Право и справедливост" (ПиС) разигра сложна дипломатическа партия покрай "Брекзит". Варшава би искала ЕС да бъде по-слаб и по-малко обединен, отколкото сега. Лидерите на ПиС обичат да критикуват "европейската свръхдържава". Същевременно те биха искали Полша и Великобритания да останат членки на ЕС и поради икономически съображения. Варшава би искала от Брюксел постоянно да текат пари към нейната хазна, а "Брекзит" може да доведе до намаляване на постъпващите пари.
Новите управници на Полша мечтаят също така за евроскептична ос в противовес на интегралистката ос Берлин-Париж.
Не много отдавна британският премиер Дейвид Камерън се срещна с Ярослав Качински (лидера на управляващата в Полша партия - б.р.) Двамата се договориха помежду си. Качински, изглежда, бе доволен, че правата на 600 000 поляци, вече работещи във Великобритания, ще бъдат запазени. Остааа загадка какво получи Ярослав Качински от Дейвид Камерън. Качински в реч пред парламента на 2 май каза:
"Ние подкрепяме премиера Камерън. По тази причина се съгласихме на големи отстъпки."
Срещата на НАТО започва във Варшава на 8 юли, две седмици след референдума за "Брекзит". Точно тогава ще стане ясно в какво се състои сделката и ще спази ли Камерън обещанията си.
----
* Авторът е журналист от полския вестник "Газета виборча". Статията му е публикувана във френския всекидневник "Монд", откъдето я препечатваме. Заглавието е на Клуб Z.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни