Ad Config - Website header

Клуб Z

Цветана Пиронкова е на четвъртфинал на турнира от Големия шлем "Ролан Гарос" в Париж след уникална победа срещу втората в света Агнешка Радванска (Полша) с 2:6, 6:3, 6:3. Двубоят започна в неделя, но бе прекъснат заради дъжд при 6:2 и 3:0 във втория сет за полякинята.

Вчера двубоят изобщо не бе подновен заради неспирния дъжд във френската столица. Днес започна със закъснение, но след това на Цвети й вървеше по вода. Тя накара по именитата си съперничка да трепери, като спечели последователно 6 гейма, обърна негативния развой и изравни сетовете.

Тогава пак се намеси природата и срещата бе прекъсната за пореден път. В късния следобед бе подновена, а впечатляваща серия на Пиронкова продължи - 4:0 в третия сет след два пробива. Това означава, че тя взе 10 поредни гейма от Радванска! Все пак Агнешка отговори, като направи брейк за 1:4, а после реализира подаването си. При 4:2 българката имаше много труден гейм, в който трябваше да навасква от 0:30 срещу все по-агресивни действия на фаворитката.

Тук пловдивчанката прояви характер и запази нервите си. Измъкна се и дръпна с 5:2. Радванска реализира сервиса си - 3:5. За да дойде големият момент на Цвети във всичките й участия на "Ролан Гарос" досега - спечелен гейм и успех с 6:3 и 2:1 сета.

За първи път в кариерата си Пиринкова стига толкова далеч на "Ролан Гарос" - тя е сред първите 8! Върховете в кариерата й са полуфинал и четвъртфинал на "Уимбълдън". Следващата й съперничка е австралийката Саманта Стосър, която елиминира друга фаворитка - Симона Халеп (Румъния), 7:6(0), 6:3. Цвети има и огромни шансове за участие на олимпийските игри в Рио де Жанейро, тъй като ще се изстреля в ранглистата от 102-ото си място преди турнира на клей в Париж.

За днес организаторите определиха двубоя да бъде първи от програмата на корт „Сюзан Ланглен” - с начало 12:00 часа. Нова порция дъжд наложи поредно отлагане на доиграването на мача за 13:00 ч.

След като най-накрая времето се оправи, срещата започна със сервис за Пиронкова. Българката успя да спре серията на Радванска и спечели първия си гейм за втория сет. Нещо повече, след позитивното начало, Цвети покачи още оборотите и проби подаването на опонентката. Великолепната игра на пловдивчанката продължи и на собствен сервис и след няколко перфектно изградени атаки резултатът бе изравнен - 3:3.

Устремът на Пиронкова доведе до нов пробив, за който допринесоха и неточностите от ракетата на световната №2. Но и това не бе достатъчно за нашето момиче. Цвети спечели пети пореден гейм и то на нула, след което за трети път проби сервиса на полякинята и затвори сета с 6:3 гейма.

Цветана Пиронкова ликува след една от най-великите победи в кариерата си. Снимки БГНЕС