Бившият финансов министър Симеон Дянков в прав текст каза, че, ако беше в политиката, би поискал смяната на икономическия министър Божидар Лукарски:

„Смятам, че имаме достатъчно добри икономисти и в парламента в този момент, които биха могли много по-дейно да се заемат с икономическата политика.”

Дянков даде интервю за БТВ, в което прогнозира, че темите за сигурността, правосъдието и енергийния съюз в България и цяла Източна Европа ще останат на заден план в дневния ред на Европейския съюз след Брекзит и така ще се наложи нашата страна сама да се справя с някои от сериозните си проблеми.

„В следващите 2-3 години ние няма да сме основна тема в ЕС и следователно проблемите в България и Източна Европа няма да са в основния дневен ред. Европейските политици ще мислят как да смекчат удара от Брекзит, как да убедят Великобритания по някакъв начин по-меко да излезе от ЕС, как да не излязат и други държави”, посочи той.

Политици и експерти от години коментират, че единствено страхът от спиране на еврофондовете и публични критики от Брюксел действат отрезвяващо на управляващите без значение от партийния им цвят и все пак създава нуждата от поне минимални реформи, смята икономистът.

Дянков беше категоричен, че случилото се след британския референдум носи само тежести за страната ни, а и за ЕС като цяло.

„Това беше напълно неочаквано, до самия край европейските лидери не бяха особено активни в полемиката около Брекзит и някак си се надяваха, че тази буря ще ги отмине. Сега, когато това е факт, виждаме липса на лидерство от европейските институции”, посочи ексминистърът.

По думите му евентуалното излизане на Великобритания от общността ще забави значително интеграцията на политическо и икономическо равнище (и влизането на нови държави в еврозоната), но освен това и ще блокира за години напред важни общоевропейски политики като работата по общия енергиен съюз.

„Това е голям удар върху България, предвид геополитическата ни ориентация, предвид миналите ни доста неуспешни опити сами да се справяме с енергийната си политика”, отбеляза Дянков.

Той определи резултата от арбитража за „Белене” като „по-скоро благоприятна новина” заради голямата разлика между отсъденото за плащане от страната ни и големия първоначален иск на „Атомстройекспорт”. Според него оборудването за Втора атомна трябва да бъде продадено и този „неефективен, ярко корупционен проект” трябва да остане в миналото.

По думите му в момента правителството изглежда стабилно, но не се виждат ясни икономически и регионални политики – а брекзит е показал какви тежки последици може да има изоставането на Севера от Юга (именно по тази линия се разцепи вотът във Великобритания, б.р.).