"Обща е оценката на съюзниците, че присъствието на НАТО в Черноморския регион трябва да бъде подсилено", каза след края на Срещата на върха на Алианса във Варшава президентът Росен Плевнелиев, цитиран от неговия прессекретариат. Алиансът бил готов да защити всяка една от страните членки.
"До октомври т.г. НАТО ще разработи предложение до страните членки от Черноморския басейн по отношение на предното присъствие на Алианса в региона", каза президентът.
ШЕФЪТ НА НАТО: РУСИЯ НИТО НИ Е ПАРТНЬОР, НИТО СМЕ В СТУДЕНА ВОЙНА
Целта е да се отговори на притесненията на страни членки, свързани с нарушения баланс в средата на сигурност след анексирането на Крим от Руската федерация.
"Не става въпрос за двустранни или тристранни инициативи, а за открити за всички държави членки инициативи под егидата на НАТО за съвместна подготовка и учения, за координация и за съгласуване на действията. В никакъв случай не става дума за каквито и да било флотилии. Такива няма, няма и да има".
Според Росен Плевнелиев, всяка инициатива за гарантиране на сигурността и по-добрата координация на страните членки на НАТО в региона е възможна единствено под егидата на Алианса.
НЕНЧЕВ ОЧАКВА ПОВЕЧЕ НАТО В ЧЕРНО МОРЕ СЛЕД ОКТОМВРИ
България ще участва с до 400 военнослужещи в многонационална бригада в Румъния на ротационен принцип за провеждане на учения и за подобряване на координацията между партньорите от Алианса.
"Това не е двустранна инициатива и не означава постоянно дислоциране на български военнослужещи в Румъния"
България обаче няма да изпраща свои военни в четирите батальона, които НАТО реши да разположи в Полша и Балтийските страни. Те ще бъдат с между 800 и 1000 военнослужещи.
България обаче продължава участието си в мисията на НАТО в Афганистан "Решителна подкрепа" до края на 2016 г. и след това, след като Алиансът реши тази сутрин да продължи мисията.
"Оставаме в Афганистан, за да помогнем на демократично избраните власти и Афганистанските сили за сигурност, за да им помогнем да се научат как да преодолеят предизвикателствата", каза държавният глава.
Росен Плевнелиев определи като голям успех от Срещата на върха във Варшава подписването на Съвместната декларация за партньорство между НАТО и ЕС. Лидерите от Алианса обявиха киберпространството като ново поле на активност на отбранителните дейности на съюзниците от Алианса, равноправно на действията по въздух, море и земя.
Правителството в София прие националната стратегия за киберсигурност, предстои тя да бъде обсъдена и в Народното събрание.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни