Бившият външен министър, а сега депутат от БСП Кристиан Вигенин коментира пред бТВ приключилата през уикенда среща на върха в НАТО. Според Вигенин най-важното за нас е каква е позицията на България.

"Трябва да бъде достатъчно ясно, че не може всяка една страна член на алианса да бъде поставена под общ знаменател и от нея да се очаква да бъде активен участник по ангажиментите, които НАТО поема. Трябва да има известни граници и различия. Участието на всяка една страна в един алианс има смисъл, когато се подкрепя от гражданите. Когато гражданите поставят под въпрос смисъла на действията, които се приемат, имаме проблем.

Русия се вижда от нашите партньори от Прибалтика и Полша по различен начин от нас. Нашият исторически опит в отношенията с Русия е драматично различен. Русия се възприема като сериозна заплаха там, а тук като никаква заплаха".

Това заяви Вигенин. Той допълни, че североатлантическият алианс е нужен на България, но някои от стъпките, които предприема, създават несигурност.

АКО БОРИСОВ ИСКА ДЕМИЛИТАРИЗАЦИЯ В ЧЕРНО МОРЕ, ДА СЕ ОБЪРНЕ КЪМ ПУТИН

Вигенин посочи, че официалното комюнике от срещата на върха на НАТО е доста остро по отношение на Русия, докато някои европейски лидери са говорили за диалог. Според него трябва да се помисли дали присъствието на военни кораби на Русия в Крим представлява пряка заплаха за България и дали присъствието на НАТО в Полша и Прибалтика ще доведе до повече армия по границите.

"Дали присъствието на тези батальони в тези страни засилва тяхната сигурност, дали тази надпревара по струпване на войски ще доведе до повече сигурност в Европа? Този елемент в дискусиите липсваше", каза още Вигенин.

Според него отношенията между Русия и НАТО много приличат на студена война.

Вигенин коментира и т.нар. флотилия в Черно море. Той бе категоричен, че е много опасно, когато премиерът и министрите нямат единни позиции, както се случи в българското правителство.

МОЖЕ ЛИ В ЧЕРНО МОРЕ ДА НЯМА ВОЕННИ КОРАБИ